W ubiegłym roku została wydana nowa monografia pt. „Dzieje Chojnic". Po wyczerpaniu pierwszego nakładu wykonano dodruk i książka aktualnie znajduje się na półkach księgarskich w Chojnicach („Dzieje Chojnic" pod red. Kazimierza Ostrowskiego, Chojnice 2003, wydawca Urząd Miejski w Chojnicach, skład i druk Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum", s. 788, ilustracji 162 + XXVII barwnych, 61 tabel, indeks osobowy).
Książka przedstawia w układzie chronologiczno – tematycznym historię miasta od czasów najdawniejszych do początku XXI w. W części I dr Krzysztof Walenta (UŁ) podsumowuje stan wiedzy o osadzie chojnickiej w okresie przedhistorycznym na podstawie wykopalisk, na tle osadnictwa w okolicy Chojnic; dr hab. Klemens Bruski (UG) przedstawia w nowym oświetleniu zagadnienie początków i lokacji Chojnic, ich pozycji w państwie krzyżackim, losów podczas wojny 13-letniej. W części II prof. dr hab. Andrzej Groth (UG), w oparciu o źródła z archiwów krajowych i zagranicznych, omawia całokształt życia Chojnic, stosunków wewnętrznych i wielostronnych powiązań miasta, pomyślności gospodarczej i późniejszego upadku w okresie Rzeczypospolitej Szlacheckiej od II Pokoju Toruńskiego (1466) do I rozbioru Polski (1772). Część III, opracowana przez prof. dr. hab. Kazimierza Wajdę (UMK) oraz prof. dr. hab. Mieczysława Wojciechowskiego (UMK), obejmuje okres zaboru pruskiego (1772 – 1920); autorzy wykorzystali bogate materiały źródłowe (m.in. archiwalia w Berlinie) dla przedstawienia życia społeczno-gospodarczego, duchowego, kulturalnego oraz rozwoju Chojnic w II poł. XIX w., po raz pierwszy szeroko odzwierciedlone zostało życie mieszkańców podczas I wojny światowej. Autorem części IV (okres II Rzeczypospolitej i okupacji hitlerowskiej) jest prof. dr hab. Józef Borzyszkowski (UG), którego obszerne opracowanie charakteryzuje się obfitością materiału faktograficznego, rzetelną dokumentacją, jak również przystępną narracją; silnie zaakcentowane są zjawiska socjologiczne. Pionierski charakter ma opracowanie dotyczące Chojnic pod okupacją niemiecką, przedstawiające zarówno życie codzienne mieszkańców w wielu aspektach, jak i realizację zbrodniczej polityki okupantów na szczeblu lokalnym. Część V, opracowana przez red. Kazimierza Ostrowskiego, stanowi opis najnowszych dziejów Chojnic – od wyzwolenia w 1945 r. W okresie tym autor wyróżnia lata wielkiego wysiłku odbudowy miasta (do 1950), pełnię i schyłek PRL (1950 – 1990) oraz procesy przemian w III Rzeczypospolitej.
Dzieło stanowi syntezę aktualnego stanu wiedzy o dziejach Chojnic, zawiera także krytyczne odniesienia do wcześniejszych ustaleń historiografii chojnickiej, ale jednocześnie nie rozstrzyga wszystkich kwestii, wkazując naukowcom pole dalszych badań.