Dnia 11 kwietnia 2019 r. w Bayeux we Francji, mieście zaprzyjaźnionym z Chojnicami, odbyła się uroczystość związana z ponownym pochówkiem polskiego żołnierza Jana Skulińca z 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała brygady Stanisława Maczka, który wziął udział bitwie pod Falaise i poległ 15 sierpnia 1944 roku pod Sassy w Normandii.
Burmistrz Miasta Chojnice otrzymał zaproszenie do udziału w uroczystościach upamiętniających polskiego żołnierza, jednakże ze względu na liczne obowiązki służbowe nie mógł w nich uczestniczyć osobiście. Miasto Chojnice reprezentowała chojniczanka pani Iwona Pazdalska-Lopez wraz z małżonkiem, mieszkająca na stałe we Francji.
Urodzony 8 grudnia 1912 roku w Wołkowysku Jan Skuliniec przed wybuchem wojny był robotnikiem kolejowym. Jego droga do Francji wiodła przez Związek Sowiecki, Irak i Wielką Brytanię. Służył w 10 Pułku Dragonów. Błędna pisownia nazwiska na krzyżu umieszczonym na polowym pochówku spowodowała, iż służby grobowe przenosząc szczątki dragona Jana Skulińca w 1947 roku na brytyjski cmentarz wojenny w Bayeux nie zdołały ustalić jego tożsamości, dlatego został pochowany jako nieznany polski żołnierz. Dopiero badania Adriana Pohla potwierdzone przez pracowników Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przerwały tę anonimowość i pozwoliły stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, iż nieznanym polskim żołnierzem jest Jan Skuliniec.
fot. Iwona Pazdalska-Lopez, Frederic Lopez