W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w sobotę 25 kwietnia 2015 roku odbyło się I Regionalne Forum Wydawnicze zorganizowane przez MBP i Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Zaprezentowało się 17 wydawców z Chojnic, Brus, Czerska, Człuchowa i Tucholi.
Uczestników powitali dyrektor MBP Anna Lipińska i pomysłodawca spotkania Kazimierz Jaruszewski, a całość prowadziła Beata Królicka. Gościem forum wydawniczego był prof. Włodzimierz Jastrzębski, który na wstępie podkreślił, że literatura regionalna w ostatnich latach niezwykle się rozwija. Wspomniał także o problemach regionalnego rynku wydawniczego. Następnie przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji i innych podmiotów prowadzących działalność wydawniczą zaprezentowali swój dorobek i najbliższe plany wydawnicze. Mówili także o zadaniach i celach, którymi kierują się w swojej działalności.
Stoiska z regionalnymi publikacjami przygotowali i przedstawili: Urząd Miejski w Chojnicach, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Miejski w Chojnicach, Powszechna Wyższa Szkoła Humanistyczna „Pomerania”, Zaborskie Towarzystwo Naukowe w Brusach, Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Janusza Korczaka w Człuchowie i Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Czerskiej, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Sandry Brdy”, Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”, Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi i Borowiackie Towarzystwo Kultury, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, Fundacja Inicjatyw Obywatelskich Marcina Fuhrmanna, Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania” w Chojnicach, Towarzystwo Przyjaciół Liceum im. Filomatów Chojnickich oraz Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Regionalne Forum Wydawnicze było okazją do zapoznania się z lokalnymi publikacjami, które ukazały się w latach 2001-2015. Niektóre z nich wychodziły w małym nakładzie, przez co szybko stały się nieosiągalne dla szerszego grona czytelników. Była to też sposobność do rozmowy o trudnościach, w tym przede wszystkim finansowych, z którymi borykają się stowarzyszenia. Poruszono kwestię przekazywania egzemplarzy regionalnych publikacji do bibliotek. Mówiono także o tym, że zdarza się, że publikacje zawierają błędy, jednak ważne jest, że przyczyniają się do popularyzacji historii regionu oraz zachowania dorobku naukowego i kulturalnego.
Jak zapowiedział Kazimierz Jaruszewski, takie spotkanie odbywać się będzie cyklicznie, co trzy lata. Patronat honorowy nad I Regionalnym Forum Wydawniczym objął Burmistrz Chojnic dr Arseniusz Finster.
Miejska Biblioteka Publiczna
Fotogaleria: