Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Gemini” wraz Urzędem Miejskim w Chojnicach, Szpitalem Specjalistycznym w Chojnicach oraz Pomorskim Oddziałem NFZ organizują cykl bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców Chojnic. Zainteresowani mogą przeprowadzić badania w zakresie programu profilaktyki raka szyjki macicy, programu edukacyjno – diagnostycznego wczesnej prewencji przewlekłej, obturacyjnej choroby płuc oraz programu profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia. Akcja pro zdrowotna potrwa do 30 listopada bieżącego roku.
Zdrowe Miasto Chojnice
BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE DLA MIESZKAŃCÓW CHOJNIC
1.Program profilaktyki raka szyjki macicy.
2.Program edukacyjno-diagnostyczny wczesnej prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
3.Program profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia.
Realizatorzy/organizatorzy programów profilaktycznych w Chojnicach
1.Urząd Miejski w Chojnicach . (Zadania: zaprasza mieszkańców do
udziału w programie, finansuje druk i wysłanie imiennych zaproszeń, druk ankiet, plakatów, ulotek. Promuje i nagłośnia programy w społeczności lokalnej),
2.Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „GEMINI” wyłoniony przez NFZ w konkursie ofert na realizację świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyka i promocja zdrowia – etap podstawowy ( Zadania: organizuje i przeprowadza badania profilaktyczne – wymazy cytologiczne, spirometrię, badania laboratoryjne przeprowadza ankiety, edukuje pacjentów, prowadzi dokumentację medyczną, opracowuje smonitoruje realizację programu),
3.Szpital Specjalistyczny w Chojnicach – wyłoniony przez NFZ w konkursie ofert na realizację świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyka i promocja zdrowia – Program kardiologiczny – etap poglębiony oraz diagnostyka raka szyjki macicy ( Zadania: zabezpieczenia porad kardiologicznych w etapie badań pogłębionych, ocena patomorfologiczna wymazów cytologicznych),
4.Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ( finansuje świadczenia zdrowotne – badania diagnostyczne, porady lekarsko-pielęgniarskie ).
Czas realizacji programów
1 sierpień – 30 listopad 2004r.
Krótka charakterystyka programów:
1. „Program profilaktyki raka szyjki macicy”
Adresaci:
Populacją objętą programem profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy jest populacja kobiet w wieku od 30 do 59 lat.
Biorąc pod uwagę z jednej strony wyniki badań naukowych wskazujące, że rak szyjki macicy rozwija się od stadium przedinwazyjnego do stadium inwazyjnego ok. 5 – 10 lat, a z drugiej fakt, że zmiany przedinwazyjne szyjki macicy obserwuje się począwszy od ok. 17-20 r.ż. oraz badania epidemiologiczne, z których wynika, że szczyt zachorowań na tego raka przypada w 4-5 dekadzie życia, badaniami profilaktycznymi powinna być objęta populacja kobiet w wieku przede wszystkim od 30 do – 59 lat. Oznacza to konieczność objęcia programem ok. 8 mln kobiet.
Ograniczenia ekonomiczne programu powodują, że badania cytologiczne powinny być najrzadziej wykonywane co 3 lata. Populacja przewidziana do badania podzielona zostać może na grupy wiekowe, np:
grupa I – kobiety w wieku 50-59 lat
grupa II – kobiety w wieku 40-49 lat
grupa III – kobiety w wieku 30-39 lat kobiety w wieku od 30 do 59 lat , które ostatnie badanie cytologiczne miały wykonane 3 lata temu lub później.
Przebieg badań:
Imienne zaproszenie do udziału w Programie/ zaproszenie poprzez media/ zaproszenie poprzez zakłady pracy/
Przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety we współpracującym w ramach programu Gabinecie Ginekologicznym
Edukacja zdrowotna w zakresie prewencji nowotworów
Pobranie wymazu cytologicznego przez lekarza ginekologa
Wysłanie materiału do pracowni diagnostycznej ( szpital specjalistyczny w Chojnicach)
Poinformowanie pacjentki o wyniku badania. Przekazanie zaleceń co do dalszego postępowania.
Gdzie kobiety mogą zgłosic się na bezpłatne badanie cytologiczne?
1.Gabinet Ginekologiczny lek.med. Hanny Chlebowicz ul. Mickiewicza 3, telefon: 3951 237
poniedziałek od 9:00 do 13:00
wtorek, czwartek od 14:0 do 18:00
każdy dowolny termin po uzgodnieniu telefonicznym
2.Gabinet Ginekologiczny mieszczący się w NZOZ Therapeutica przy ulicy Wiśniowej 1, telefon 3967 333
Poniedziałek od 14;00 do 18:00
Wtorek, czwartek 8:00 do 13:00
każdy dowolny termin po uzgodnieniu telefonicznym
3.Gabinet Ginekologiczny mieszczący się w Przychodni Lekarskiej NOVA lek. med. Adam Ciemiński ul. Drzymały 33 tel. 0604407801, 3966411
poniedziałek od 8:30 do 11:00
wtorek od 11:30 do 15:00
2. „Program edukacyjno-diagnostyczny wczesnej prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc”
Adresaci: Kobiety i mężczyźni od 40 do 65 roku życia, zwłaszcza palący papierosy lub byli palacze. Osoby skarżące się na przewlekły kaszel
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, znana też pod nazwą rozedma lub przewlekłe zapalenie oskrzeli jest bardzo rozpowszechnioną na świecie i w Polsce chorobą występującą najczęściej u wieloletnich palaczy tytoniu. W Polsce zapada na nią co piąta osoba paląca, czynnie lub biernie narażona na działanie dymu tytoniowego. Choroba rozpoznawana jest późno, miedzy 50 a 60 rokiem życia, kiedy jest znacznie zaawansowana i postępuje mimo leczenia.
Choroba zaczyna się od przewlekłego kaszlu i odpluwania niewielkiej ilości wydzieliny – szczególnie rano. Po latach pojawia się duszność podczas wysiłku. Początkowo występuje ona kilkakrotnie w ciągu roku, zazwyczaj podczas infekcji Z czasem duszność utrwala się. Duszność ogranicza możliwość pracy i proste czynności życiowe., a z czasem staje się nieznośna. Nie leczona choroba prowadzi do, przewlekłego niedotlenienia organizmu, niewydolności serca i przedwczesnego zgonu. Jest czwartą w kolejności przyczyną zgonów w Polsce i jest powodem 20 proc. przyznawanych rent inwalidzkich. Osoby uczestniczące w programie będą wypełniać ankietę służącej do ustalenia czy są one zagrożone, a może jest już chore na POChP. Jeśli wynik ankiety będzie na to wskazywał osoba uczestnicząca w programie zostanie zakwalifikowana do tzw. ”grupy ryzyka chorób płuc” i będzie miała wykonane badanie spirometryczne.
Badanie spirometryczne jest prostym, nieinwazyjnym testem oceniającym czynność płuc. Badanie polega na wykonaniu głębokich wdechów i wydechów przez ustnik aparatu spirometrycznego. Nowoczesny spirometr jest przyrządem elektronicznym wyposażonym w pamięć i kalkulator. Aparat sprawdza czy badanie było wykonane prawidłowo oraz oblicza stosunek zmierzonych wyników do norm zależnych od wieku, płci i wzrostu.W przypadku wykrycia zmian w badaniu spirometrycznym osoby biorące udział w programie zostaną objęte opieką lekarską, a w razie potrzeby także opieką specjalisty pulmonologa.
Przebieg programu: Imienne zaproszenie do udziału w Programie/ zaproszenie poprzez media/ zaproszenie poprzez zakłady pracy/
Przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety przez pacjenta
Edukacja zdrowotna w zakresie ryzyka występowania POCHP, edukacja antynikotynowa
Badanie lekarskie i kwalifikacja do badania spirometrycznego przez lekarza współpracującego w ramach programu
Wykonanie badania spirometrycznego, ocena lekarska, kwalifikacja do grupy ryzyka
Konsultacja pulmonologiczna i podjęcie leczenia osób z wykrytym POCHP
Gdzie i kiedy można wykonac bezpłatne badanie spirometryczne ( badanie wydolności oddechowej płuc) połaczone z przeprowadzeniem wywiadu i konsultacją lekarską?
1.NZOZ „GEMINI” centrum Medyczne ul. Kościerska 9 pokój 39 ( parter) telefon 3974033
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00
każdy dowolny termin po uzgodnieniu telefonicznym
2. NZOZ MIG-MED ul.Bytowska 36 lek. med. Henryk Zaparuszewski tel. 3078330
rejestracja telefoniczna
3. „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia”.
Adresaci: kobiety i mężczyźni od 35 do 55 roku życia
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w regionie europejskim.
W 2001 roku choroby te były przyczyną zgonu ponad 173 tysięcy osób w naszym kraju, dając współczynnik zgonów na 10 tys. mieszkańców równy 44,9. Warto zauważyć, że był on wyższy dla kobiet (45,9) niż dla mężczyzn (44,1).
Badania epidemiologiczne i socjomedyczne pokazują, że ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia odgrywają niektóre wzorce zachowań składające się na współczesny styl życia. Są to: niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu, stres. Wzorce te powtarzane przez dłuższy okres czasu mogą prowadzić do zaburzeń biochemicznych i fizjologicznych u człowieka, m.in. do dyslipidemii, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego krwi. Te niewłaściwe zachowania oraz wywołane przez nie zaburzenia biochemiczne określane są jako czynniki ryzyka. Światowa Organizacja Zdrowia uznała następujące czynniki ryzyka jako najistotniejsze w przypadku chorób układu krążenia:
nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg),
zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego,
LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu),
palenie tytoniu,
niska aktywność ruchowa,
nadwaga i otyłość,
upośledzona tolerancja glukozy,
wzrost stężenia fibrynogenu,
wzrost stężenia kwasu moczowego,
nadmierny stres,
nieracjonalne odżywianie,
wiek,
płeć męska,
obciążenia genetyczne.
Oddziałując na czynniki ryzyka można uzyskać obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia:
obniżenie stężenia cholesterolu, zwłaszcza LDL-cholesterolu zmniejsza o 1% umieralność na chorobę wieńcową, o 2%, powoduje zatrzymanie progresji a nawet regresję miażdżycy tętnic wieńcowych, zaprzestanie palenia sprawia, że ryzyko zawału serca po ok. 10 latach niepalenia jest takie jak u osoby nigdy nie palącej,
obniżenie średniego ciśnienia rozkurczowego o 5-6 mmHg powoduje zmniejszenie umieralności ogólnej o 7%, umieralności z powodu udaru mózgu o 14%, a z powodu choroby wieńcowej o 9%, obniżenie izolowanego ciśnienia skurczowego powoduje zmniejszenie ryzyka udaru mózgu o 28-30%, a zawału mięśnia sercowego o 20-23%.
Przebieg programu:
Imienne zaproszenie do udziału w Programie/ / zaproszenie poprzez media/ zaproszenie poprzez zakłady pracy/
Przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie przez pacjenta Karty Badania Profilaktycznego
Wykonanie pomiarów: ciśnienia krwi, BMI, oraz badań laboratoryjnych ( pobranie krwi celem oceny poziomu cholesterolu całkowitego, LDL., HDL, Trójglicerydów, poziomu cukru w surowicy krwi)
Badanie lekarskie i ocena wyników badań laboratoryjnych oraz weryfikacja danych zawartych w Karcie Badania Profilaktycznego
Kwalifikacja pacjenta do grupy ryzyka i skierowanie do dalszego etapu ( Poradnia kardiologiczna – Szpital Specjalistyczny w Chojnicach)
Gdzie mieszkańcy mogą zgłosić się celem udziału w programie?
1. NZOZ „GEMINI” centrum Medyczne ul. Kościerska 9 pokój 39 ( parter) telefon 3974033 Rejestracja osobista lub telefoniczna. Ustala się konkretny dzień i godzinę wykonania badań.
1. Gdzie kobiety mogą zgłosić się na bezpłatne badanie cytologiczne?
4.Gabinet Ginekologiczny lek.med. Hanny Chlebowicz ul. Mickiewicza 3, telefon: 3951 237
poniedziałek od 9:00 do 13:00
wtorek, czwartek od 14:0 do 18:00
każdy dowolny termin po uzgodnieniu telefonicznym
5.Gabinet Ginekologiczny mieszczący się w NZOZ Therapeutica przy ulicy Wiśniowej 1, telefon 3967 333 Poniedziałek od 14;00 do 18:00
Wtorek, czwartek 8:00 do 13:00
każdy dowolny termin po uzgodnieniu telefonicznym
6.Gabinet Ginekologiczny lek. med. Krzysztof Nowaczyk ul. Spółdzielcza 1/35 tel. 3974403 lub 0609352878 – rejestracja telefoniczna
Gdzie i kiedy można wykonac bezpłatne badanie spirometryczne ( badanie wydolności oddechowej płuc) połaczone z przeprowadzeniem wywiadu i konsultacją lekarską?
7.NZOZ „GEMINI” centrum Medyczne ul. Kościerska 9 pokój 39 ( parter) telefon 3974033
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00
inny dowolny termin po uzgodnieniu telefonicznym
2. NZOZ MIG-MED ul. Bytowska 36 lek. med. Henryk Zaparuszewski tel. 3078330
rejestracja telefoniczna
3. Gdzie mieszkańcy mogą zgłosić się celem udziału w programie profilaktyki chorób układu krążenia?
1. NZOZ „GEMINI” centrum Medyczne ul. Kościerska 9 pokój 39 ( parter) telefon 3974033 Rejestracja osobista lub telefoniczna. Ustala się konkretny dzień i godziewykonania badań.