Spośród 67 wniosków o odszkodowanie do wysokości 6 tysięcy złotych, gmina miejska Chojnice zrealizowała wypłatę 66 zapomóg. Są też zgłoszenia strat o wyższej wartości – oszacowanych na ok. 20 tysięcy złotych. Jest ich ok. 30, w tej liczbie mieszczą się także budynki gospodarcze. – Wojewoda pomorski podczas czwartkowego (14.09) spotkania z włodarzami w Brusach podkreślał, by opisy uszkodzeń były dokładne, syntetyczne i klarowne – relacjonował burmistrz Arseniusz Finster na konferencji prasowej 15 września br. – Do końca tygodnia chcemy przekazać pomoc finansową w przedziale do 20 tysięcy złotych, czyli w zakresie działania miejskiej komisji oceniającej szkody.
To nie koniec finansowego wsparcia dla mieszkańców poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy. Ze zbiórki dokonanej przez Bank Spółdzielczy Chojnice uda się podzielić pieniądze dla potrzebujących w sąsiednich gminach: Chojnice, Czersk i Brusy. Do dyspozycji jest kwota ok. 50 tysięcy złotych. Ponadto podczas sesji rady Miejskiej 25 września będą podjęte dalsze decyzje finansowe związane z tą problematyką.
Trwa także usuwanie szkód na miejskich terenach zielonych. Powalone drzewa są już uporządkowane na Wzgórzu Ewangelickim, Parku Tysiąclecia i miejskich ulicach. Nadal obowiązujący jest zakaz wstępu do Lasku Miejskiego. Niedawno miejski ogrodnik uzyskał zdjęcia lotnicze obrazujące rozmiar strat na tamtym obszarze. Uszkodzeniu uległo 10 proc. drzewostanu. Usuwanie szkód w Lasku Miejskim ma trwać do końca lutego 2018 roku.
Fot. Patryk Woziński