W dniu 13 lutego br. o godz. 10.00 w Sali Obrad Rady Miejskiej Chojnice odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Chojnicki Bank Żywności”. Celem Walnego Zebrania Członków jest ocena pracy Banku za rok 2003 i akceptacja planu pracy na rok bieżący. Poniżej zamieszczamy informację o działalności „Chojnickiego Banku Żywności”.
Chojnicki Bank Żywności rozpoczął działalność 1 czerwca 2001 roku. Jest Stowarzyszeniem zrzeszającym 14 jednostek samorządowych z powiatów: chojnickiego, tucholskiego, sępoleńskiego, świeckiego i człuchowskiego oraz 4 organizacje pozarządowe:
Miasto Chojnice,
Gmina Chojnice,
Miasto i Gmina Czersk,
Gmina Konarzyny,
Powiat Tucholski,
Miasto i Gmina Tuchola,
Gmina Lubiewo,
Gmina Cekcyn,
Powiat Sępoleński,
Miasto i Gmina Kamień Krajeński,
Powiat Człuchowski,
Gmina Człuchów,
Miasto i Gmina Debrzno,
Gmina Bukowiec,
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Chojnicach,
Civitas Christiana w Chojnicach,
Stowarzyszenie Obywatelski Ruch na Rzecz Walki z Bezrobociem,
Stowarzyszenie Agrorozwoju Sołectwa Małe Gacno „Jagoda”.
Celem Stowarzyszenia jest zapobieganie i walka z marnotrawstwem żywności, udzielanie pomocy żywnościowej i rzeczowej osobom szczególnie tej pomocy potrzebującym oraz inicjowanie i koordynacja działań instytucji, organizacji i placówek charytatywnych zajmujących się rozdziałem darów wśród potrzebujących.
Powyższe cele realizowane są przede wszystkim poprzez:
– gromadzenie darów głównie w formie pełnowartościowej żywności z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów i norm sanitarno-epidemiologicznych,
– magazynowanie, segregowanie, paczkowanie, transport oraz rozdział otrzymanych darów,
– podejmowanie działań mających na celu pozyskiwanie darczyńców i patronów dla przedsięwzięć odbywających się pod auspicjami Stowarzyszenia,
– współpracę z władzami państwowymi i samorządowymi,
– współpracę z organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia.
Chojnicki Bank Żywności jest instytucją działającą na polu pomocy społecznej, nie prowadzi działalności gospodarczej. Towary w postaci żywności, artykułów przemysłowych oraz sprzętu pozyskiwane są nieodpłatnie a następnie przekazywane również nieodpłatnie Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz innym instytucjom zajmującym się rozdziałem darów wśród potrzebujących pomocy.
W Chojnickim Bank Żywności zatrudnionych jest pięć osób. Pracownikom w okresach wzmożonej pracy pomagają wolontariusze.
Działalność Banku finansowana jest ze składek członkowskich, dotacji i darowizn.
Dary żywnościowe oraz rzeczowe, przeznaczone w całości na cele pomocy społecznej, pozyskiwane są przede wszystkim od producentów i hurtowników. Bank współpracuje nie tylko z firmami regionalnymi, ale również z liczącymi się producentami z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Okresowo organizowane są także zbiórki publiczne.
W okresie działalności Bank przekazał na cele pomocy społecznej towary o łącznej wartości blisko 1,5 mln PLN (w tym ponad 200 ton żywności).