Miejscowość Charzykowy, na terenie której funkcjonuje Chojnicki Klub Żeglarski jest kolebką polskiego żeglarstwa. Inicjatorem założenia na tej ziemi pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Żeglarskiego był chojnicki żeglarz, prezes założonego w dniu 18 marca 1922 r. Klubu Żeglarstwa Chojnice – p. Otton Welland.
Atutem rozwoju funkcji żeglarskiej regionu jest usytuowanie miejscowości i Klubu na terenie ponad 30.000 ha Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Dodatkowym walorem jest lokalizacja Klubu nad jednym z największych jezior w Polsce – Jeziorze Charzykowskim, którego powierzchnia wynosi 1.367 ha, przy długości 10 km i szerokości 2.400 m oraz głębokości średniej 9,80 m, którego cechy pozwalają na przeprowadzanie treningów i regat we wszystkich klasach regatowych.
Ponad 80-letnie doświadczenie żeglarskie Klubu oraz potencjał ludzki jakim dysponuje w postaci 152 członków, w tym 61 zawodników – dzieci i młodzieży szkolącej się w następujących klasach regatowych: Optimist, OK.’Dinghy, Laser Radial, Laser Standard, Laser 4.7, DN, daje możliwości osiągania wysokich pozycji w konkurencjach ogólnopolskich, europejskich i światowych. Zawodnicy Chojnickiego Klubu Żeglarskiego od wielu lat należą do czołówki krajowej, odnoszą również znaczące sukcesy międzynarodowe zwłaszcza w klasie Optimist na ME i MŚ. W ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży Klub od kilku lat plasuje się w pierwszej dziesiątce klubów w Polsce. Dzięki doskonałemu położeniu oraz bardzo dobrej bazie Klub jest corocznie organizatorem regat ogólnopolskich, mistrzostw kraju oraz obozów szkoleniowych.
Jedną z najważniejszych inwestycji gminy oraz miasta Chojnice jest unijny projekt pn. „Charzykowy – Centrum aktywnego wypoczynku i sportów wodnych”.
Promenada wzdłuż brzegu Jeziora Charzykowskiego i port jachtowy dla 100 jachtów to nowa oferta turystyczna. Zamierzeniem inwestorów jest wydłużenie sezonowości Charzyków, ale także aktywizacja blisko 3 km odcinka linii brzegowej jeziora.
Precedensowym rozwiązaniem jest finansowanie inwestycji portu jachtowego przez miasto Chojnice, ponieważ inwestycja ta będzie realizowana poza granicami administracyjnymi Chojnic. Zostanie ona zrealizowana przy najstarszym w Polsce klubie żeglarskim – jednym z pięciu założycieli Polskiego Związku Żeglarskiego.
Zarząd Klubu, burmistrz Chojnic oraz poseł Stanisław Kalinowski rozpoczęli starania o utworzenie na bazie Klubu Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Dzieci i Młodzieży w klasach Optimist i klasach przygotowawczych. Miano Centralnego Ośrodka umożliwia pozyskanie dotacji z funduszy centralnych do 50% wartości inwestycji. Obecnie kończą się prace projektowe i złożony zostanie wniosek o dofinansowanie realizacji zadania ze środków akcesyjnych Unii Europejskiej.
Starania o utworzeniu na bazie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Dzieci i Młodzieży zostały pozytywnie zakończone decyzją Polskiego Związku Żeglarskiego.
Poniżej decyzja PZŻ
Polskie Związek Żeglarski uprzejmie informuje, że na wniosek Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w Chojnicach, poparty przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydium Kapitanatu Sportowego PZŻ, uznał bazę szkoleniową Klubu za Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Dzieci i Młodzieży z klas młodzieżowych i przygotowawczych.
Utworzenie Centralnego Ośrodka w Charzykowach jest ze wszech miar godne poparcia, a renoma Klubu i jego blisko wiekowe doświadczenie gwarantują, że środki włożone w to przedsięwzięcie będą dobrze służyły rozwojowi żeglarstwa sportowego i lodowego wśród młodzieży, pokazując alternatywę dla patologii społecznych naszych czasów.
Rozbudowa bazy materialnej Klubu zbiega się z jubileuszem 80-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego, którego Chojnicki Klub Żeglarski był jednym z pięciu założycieli. Pionierskie poczynania klubu zarówno w żeglarstwie jak i bojerach, jego sukcesy na sportowych akwenach są zapisane w historii polskiego żeglarstwa. Warto więc wspierać inicjatywy wyrastające z tak bogatych tradycji.
Wiceprezes PZŻ Tomasz HOLC
Podziękowanie Burmistrza Chojnic dla Stanisława Kalinowskiego
Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster szczególne podziękowania kieruje dla pana posła Stanisława Kalinowskiego, który w imieniu Zarządu Klubu i burmistrza doprowadził do historycznej decyzji Polskiego Związku Żeglarskiego. Wyrazy wdzięczności burmistrz kieruje również w stronę Marszałka Województwa Pomorskiego pana Jana Kozłowskiego za poparcie naszego wniosku.