W dniu 30 stycznia br. w Urzędzie Miejskim w Chojnicach odbyło się uroczyste złożenie gratulacji prof. dr. hab. Jackowi Knopkowi za uzyskanie tytułu profesora zwyczajnego.
Przypominamy, że tytuł ten został nadany dnia 30 grudnia 2015 roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jest to wydarzenie bezprecedensowe w nowożytnej historii naszego miasta. Dotąd bowiem nie zdarzyło się, by rodowity chojniczanin, na co dzień mieszkający w naszym mieście osiągnął tak wysoki tytuł naukowy.
Profesor Jacek Knopek przez 27 lat pracy naukowej zorganizował lub współorganizował 30 konferencji naukowych, brał czynny i bierny udział w ponad 50 krajowych i międzynarodowych konferencjach. Jest autorem 12 monografii naukowych, redagował 50 pozycji książkowych. Napisał prawie 200 artykułów naukowych i 60 popularno-naukowych. Nadto jest autorem ponad 200 haseł encyklopedycznych, recenzji wydawniczych, przedmów, artykułów polemicznych, sprawozdań i komunikatów. Był promotorem 8 prac doktorskich, zrecenzował ich 15, oceniał dorobek naukowy i habilitacyjny. Wypromował ponad 200 magistrów, recenzował ponad 100 prac magisterskich. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.
Po wygłoszonej przez dr. Przemysława Zientkowskiego laudacji, swe gratulacje oraz pamiątkową statuetkę wręczył panu profesorowi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster. Następnie wyrazy uznania przekazali prof. Włodzimierz Jastrzębski, Kazimierz Jaruszewski, Bartosz Bluma w imieniu swoim oraz posła Aleksandra Mrówczyńskiego, Piotr Eichler, Emilia Kalitta oraz Bogdan Kuffel obdarowując profesora pamiątkowym medalem z wizerunkiem Bolesława Śmiałego.
Nominacja profesorka jest nie tylko osobistym sukcesem Jacka Knopka znamionującym najwyższy szacunek dla wiedzy, dorobku naukowego i osiągnięć badawczych. Jest także chlubą dla naszego miasta i przykładem, że dzięki ciężkiej, wytrwałej pracy można sięgać szczytów.
Prof. dr hab. Jacek Knopek urodził się 8 lipca 1969 r. w Chojnicach. Działalność naukową rozpoczął w 1988 r. Wtedy to jako student w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku brał udział w konferencjach naukowych i publikował pierwsze teksty. Angażował się także w działalność Koła Naukowego Studentów Historyków przy Instytucie Historii WSP. Efektem tych zainteresowań było podjęcie badań nad przeszłością i współczesnością Pomorza. Zainteresowania badawcze kontynuował w pracy zawodowej. W marcu 1993 r. został przyjęty na stanowisko asystenta w Instytucie Historii Słupskiej WSP. Od tego czasu, poza badaniami regionalnymi, skupiał się na stosunkach międzynarodowych. W Instytucie Historii w Słupsku oraz Katedrze Nauki o Cywilizacji Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczął przygotowania do napisania dysertacji doktorskiej poświęconej stosunkom polsko-greckim, widzianym poprzez pryzmat roli i uczestnictwa Polaków w dziejach i życiu współczesnym nowożytnego państwa greckiego. W 1995 r. ukazała się, we współautorstwie z jezuitą Stanisławem Mólem, monografia obrazująca powstanie, rolę i działalność w greckim skupisku polonijnym Szkoły Polskiej im. Romka Strzałkowskiego w Atenach.
A rok później w oparciu o napisaną rozprawę nt. Kształtowanie się, rozwój i przemiany zbiorowości polonijnej w Grecji oraz dorobek naukowy obejmujący ok. 20 artykułów, 28 lutego 1996 r. nastąpiła publiczna obrona dysertacji doktorskiej, której promotorem był prof. zw. dr hab. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego. W oparciu o materiały zgromadzone w rozprawie ukazała się staraniem Wydawnictwa Uczelnianego WSP w Bydgoszczy w 1997 r. książka pt. Polacy w Grecji. Historia i współczesność.
Od października 1996 r. stał się pracownikiem WSP w Bydgoszczy, późniejszej Akademii Bydgoskiej na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk Politycznych.
Zainteresowania badawcze regionem Pomorza koncentrował od 1997 r. na redagowaniu „Zeszytów Chojnickich”, popularnonaukowego periodyku poświęconego dziejom ziemi chojnickiej, a od 2004 r. również na redagowaniu „Biblioteki Chojnickiej”, popularnonaukowej serii wydawniczej.
Tematyce regionalnej poświęcona została również jedna ze współredakcji książkowych z Adamem Marcinkowskim pt. Polityka regionalna a historyczna i obronna świadomość Polaków. W 80. rocznicę przyłączenia Chojnic do Drugiej Rzeczypospolitej (Bydgoszcz 2001).
Innym nurtem zainteresowań naukowych stała się europeistyka, co znalazło odzwierciedlenie w redagowanych „Bydgoskich Studiach Narodowościowych i Polonijnych” oraz „Bydgoskich Studiach Europejskich i Regionalnych”, serii naukowej wydawanej przez Instytut Nauk Politycznych Akademii Bydgoskiej.
W latach 1996-2000 przygotował w Instytucie Nauk Politycznych AB dysertację habilitacyjną nt. migracji Polaków do Afryki Północnej w XX w., która ukazała się drukiem w 2001 r.
Na jej podstawie wszczął też starania habilitacyjne, które w 2002 r. zakończyły się sukcesem. Kolokwium habilitacyjne przed Radą Wydziału Politologii UMCS w Lublinie miało miejsce w grudniu 2002 r., a w maju 2003 r. Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów zatwierdziła uchwałę o nadaniu doktorowi Jackowi Knopkowi stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Autorem recenzji-wniosku w CK był prof. dr hab. Czesław Mojsiewicz z UAM w Poznaniu.
Od 2005 działalność dydaktyczną prowadzi w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie powołany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz na kierownika Zakładu Polityki Narodowościowej. W 2009 r., w następstwie przeprowadzonych zmian organizacyjnych na Uczelni, stał się pracownikiem Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, obejmując jednocześnie Katedrę Międzynarodowych Stosunków Politycznych. Dorywczo był również zatrudniony w innych placówkach naukowo-dydaktycznych na tzw. drugim etacie.
Fotogaleria: