Wybory samorządowe, które odbędą się jesienią 2018 roku, będą przeprowadzane według nowych zasad znowelizowanego kodeksu wyborczego. O tych zmianach informował na konferencji prasowej 5 marca Robert Wajlonis, dyrektor generalny Urzędu Miejskiego w Chojnicach.
– Miasto będzie podzielone na 3 okręgi wyborcze, z każdego z nich będzie dokonywany wybór 7 radnych. Zmieni się lokalizacja niektórych obwodowych komisji wyborczych. Część z nich była organizowana u prywatnych podmiotów, tymczasem jak największa ich ilość powinna być zlokalizowana w placówkach samorządowych, państwowych. Nie będzie zatem lokali wyborczych w pomieszczeniach spółdzielni mieszkaniowej na ul. Łanowej i Młodzieżowej. Ze świetlicy przy ul. Łanowej przenosimy lokal na ul. Dworcową do Technikum nr 2 a z „blaszaka” – do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 na Kościerskiej. Natomiast ci, którzy głosowali dotychczas na Kościerskiej przejdą do siedziby Zespołu Szkół Specjalnych. Porozumieliśmy się z panem Kazimierzem Ginterem – w jego budynku biurowym będzie funkcjonować lokal dla osiedla Pawłówka-Małe Osady. Ostatnia zmiana lokalu to przeniesienie go z Rejonu Energetycznego do siedziby Miejskich Wodociągów. Zmiany siedzib lokali oraz powrót do wyborów proporcjonalnych to nie jedyne zmiany w kodeksie wyborczym. Musimy zainstalować kamery, za pomocą których będzie prowadzona transmisja obrazu z lokali wyborczych. Będą to też pierwsze wybory bez udziału urzędników z ratusza.
Jak wynika z zapisów nowego kodeksu wyborczego, mają działać dwie obwodowe komisje wyborcze – ds. głosowania oraz ustalenia wyniku głosowania.