Jak dotąd wiodącym pomysłem na zagospodarowanie obiektów po zakładach zbożowych przy ul. Piłsudskiego było aplikowanie o środki unijne na ich rewitalizację i adaptację pod nowe funkcje. Projektowana koncepcja urządzenia młynów miała na celu podniesienie konkurencyjności miasta.
Niestety alokacja na tego typu działania dla województwa pomorskiego jest mała, a Miasto Chojnice szykuje jeszcze kolejne rewitalizacyjne inwestycje. Na czoło wysunęły się modernizacja i rozbudowa Chojnickiego Domu Kultury oraz rewitalizacja Parku 1000-lecia. Miasto nie może zatem aplikować o środki na konkurujące ze sobą projekty.
Zostają zatem następujące rozwiązania:
- sprzedać nieruchomości w przetargu nieograniczonym,
- nawiązać partnerstwo publiczno-prywatne,
- ogłosić konkurs na program funkcjonalno-użytkowy uwzględniający zabytkową architekturę oraz układ komunikacyjny przyległego terenu. Ze zwycięzcą podpisano by umowę na wieloletnią dzierżawę z prawem pierwokupu.
W przypadku ogłoszenia konkursu szczególnej ocenie podlegać będzie proponowany przez inwestora zakres usług – ważne, by uwzględniał on również ofertę kulturalną. Interesującym rozwiązaniem byłoby powstanie stylowej galerii handlowej, wówczas pożądana byłaby również realizacja parkingu w podziemiach bądź na ostatnich piętrach kompleksu.