Czy znasz historię swojego miasta? Czy wiesz jacy ludzie wywarli wpływ na jego obecny kształt? Czy znasz jakieś ciekawostki z jego historii? Jakie odzwierciedlenie w dziejach miasta znajdowały przełomowe wydarzenia na świecie? Za czyją przyczyną powstał ten czy inny budynek? Prawda jest taka, że niewielu mieszkańców większości miast polskich zna odpowiedzi na te pytania. A przecież wiedza o historii miejsca z którego się pochodzi jest podstawą budowania więzi z Małą Ojczyzną.
Chojnice są przykładem miasta o szczególnie bogatym dziedzictwie historycznym. Burzliwe dzieje miasta granicznego, ośrodka handlu, miejsca krzyżowania się kultur to punkt wyjścia dla projektu którego celem jest budowa więzi z lokalna społecznością grupy młodych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt „Europejskie Miasto Chojnice – Młodzież i Historia” opracowany przez Komendę Hufca ZHP w Chojnicach przy pomocy Urzędu Miejskiego w Chojnicach został zgłoszony do dofinansowania w ramach akcji trzeciej Programu Komisji Europejskiej „Młodzież” i zyskał akceptację ze strony Narodowej Agencji. Realizacja projektu potrwa od marca do lipca 2004 roku.
Akcja trzecia, w ramach której istnieje możliwość wspierania inicjatyw grupowych młodzieży, jest ukierunkowana na działania lokalne realizowane przez grupę co najmniej 4 osób w wieku 15-25 lat. Dofinansowanie takich projektów sięga 80% kosztów kwalifikowanych, przy czym resztę może stanowić praca własna. Kwota na jaką można liczyć nie przekracza 8000 euro. Istotą akcji 3 jest przygotowanie i realizacja projektu przez samą młodzież – osoby powyżej 25 roku życia mogą jedynie służyć pomocą.
10-osobowa grupa harcerzy zaprosiła do uczestnictwa w projekcie młodzież ze świetlicy socjoterapeutycznej oraz Schroniska dla Nieletnich. W ten sposób grupa realizująca projekt zwiększyła się do 80 osób i została podzielona na zespoły robocze. Część młodych ludzi zajmie się badaniem historii swojego miasta – odwiedzą wszystkie oddziały Muzeum Historyczno-Etnograficznego, Archiwum Państwowe, Biblioteki, Kościoły przeprowadzając wywiady oraz kompletując materiały. Dodatkowym zadaniem dla badaczy będzie zbieranie informacji na temat dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych. Wyniki tych prac posłużą do przygotowania dwóch publikacji: jednej – traktującej o ciekawostkach z historii miasta oraz drugiej – będącej przewodnikiem dla osób niepełnosprawnych. Pozostali uczestnicy zajmą się przygotowaniem przeglądu poezji dawnej. Kolejnymi wyzwaniami dla młodzieży będzie samodzielne opracowanie słuchowiska radiowego oraz uczestnictwo w interaktywnej grze fabularnej toczącej się w historycznej scenerii chojnickiej starówki.
Dzięki realizacji projektu młodzi ludzie nabędą wiedzę o dziedzictwie historycznym swojej Małej Ojczyzny, które naznaczone jest wpływem wielu kultur europejskich. Przyczyni się to do odbudowy ich związku z lokalna społecznością. Nabyte umiejętności niewątpliwie przydadzą się uczestnikom projektu – pozwolą na rozwój działalności w kierunku współpracy międzynarodowej a nawet zwiększą ich szansę w czekającej ich konkurencji na lokalnym rynku pracy.
Więcej szczegółów dotyczących programu Młodzież oraz Akcji 3 można znaleźć na stronie internetowej www.youth.org.pl
Michał Karpiak
Biuro Integracji Europejskiej
Urzędu Miejskiego w Chojnicach
doradca w projekcie
[email protected]