Trzyosobowa delegacja radnych Rady Miejskiej wraz z Pełnomocnikiem Burmistrza Chojnic ds. Rozwoju i Współpracy Naukowej oraz przedstawiciele Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odwiedziła w środę Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Wyjazd odbył się na zaproszenie dr. hab. Igora Kąkolewskiego prof. UWM, a zarazem zastępcy dyrektora CBH PAN, a jego celem był udział w seminarium poświęconym działalności instytucji oraz obchodom 550. rocznicy zakończenia wojny trzynastoletniej i inkorporacji Chojnic do Polski.
Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk istnieje od 2006 roku i jest jedną z sześciu zagranicznych placówek PAN i pierwszą, która posiada profil zorientowany na nauki historyczne i prowadzi własne projekty badawcze. Głównym zadaniem Centrum jest badanie polsko-niemieckiej historii wzajemnych oddziaływań w kontekście europejskim. Cele realizowane są przez długoterminowe przedsięwzięcia badawcze, projekty naukowe pracowników, imprezy i spotkania naukowe, a także publikowanie ważnych prac i wpieranie młodych naukowców. Wśród projektów realizowanych przez Centrum jest 9-cio tomowa seria wydawnicza pt. „Polsko-niemieckie miejsca pamięci” („Deutsch-Polnische Erinnerungsorte”) opublikowana zarówno w języku polskim jak i niemieckim oraz opracowanie szkolnego podręcznika do nauczania historii na poziomie klas I-III gimnazjum i klasy I liceum w Polsce oraz w Niemczech w tzw. Sekundarstufe I.
Podczas spotkania dr Przemysław Zientkowski wręczył prof. Kąkolewskiemu w imieniu burmistrza Arseniusza Finstera zaproszenie do udziału w pracach nad organizacją konferencji naukowej poświęconej 550-leciu zakończenia Wojny Trzynastoletniej oraz inkorporacji Prus Królewskich i Chojnic do Polski, która planowana jest na dzień 13 września br.
Ponadto omówiono kierunek i najbliższe etapy wspólnych prac nad tłumaczeniem i opracowaniem dzieł wybitnego chojniczanina Johanna Daniela Titiusa. Na zakończenie wizyty delegacja zwiedziła siedzibę CBH PAN oraz pobliską okolicę.
Fotogaleria: