13 listopada 2003r. nowelą do ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. nr203 poz.1966) wprowadzono następujące zmiany:
– od 1 stycznia 2004r. w/w ustawie uchylono rozdział dotyczący dotacji celowych na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych. W rzeczywistości oznacza to, iż zadanie jakim jest wypłata dodatków mieszkaniowych w całości będzie finansowane ze środków własnych gminy. W 2003r. na dodatki mieszkaniowe miasto Chojnice przeznaczyło kwotę 3.604.703,- , z czego 2.141.401zł stanowiły dotacje celowe (59% ogółu).
– rada gminy w drodze uchwały, może podwyższyć lub obniżyć, nie więcej niż o 20 punktów procentowych, wysokość górnej granicy dodatku mieszkaniowego.
W związku z brakiem dotacji, na najbliższej sesji zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały obniżający górną granicę dodatku mieszkaniowego do 50% wydatków przypadających na powierzchnię użytkową lokalu, gdy powierzchnia ta jest mniejsza lub równa powierzchni normatywnej albo 50% wydatków przypadających na powierzchnię normatywną, gdy zajmowana powierzchnia użytkowa jest większa.
Przykład nr1
– Wydatki wynoszą 300zł
– Powierzchnia normatywna wynikająca z ustawy o dodatkach mieszkaniowych dla 1 os. wynosi 35m2
– powierzchnia zajmowana – 30m2
– max. dodatek (50% wydatków) – 150zł
Przykład nr2
– wydatki wynoszą 300zł
– powierzchnia normatywna wynikająca z ustawy o dodatkach mieszkaniowych dla 1 os. wynosi 35m2
– powierzchnia zajmowana – 40m2
– max. dodatek (50% wydatków przypadających na pow. normatywną tj.35m2) = 300zł /: 40m2 x 35m2 x 50% = 131,25zł
Przy zastosowaniu tego rozwiązania wysokość przyznawanych dodatków mieszkaniowych w danym miesiącu powinna obniżyć się o ok. 5%.
W 2003r. przyjęto 4120 wniosków o przyznanie dodatku mieszkaniowego. W tym samym okresie przeprowadzono 141 wywiadów środowiskowych, co stanowi 3,4% ogółu. W 46 przypadkach odmówiono przyznania dodatku.
Kryterium, którym kierowano się przy wyborze wniosku do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w roku 2003r. był niski dochód lub jego brak, posiadanie samochodu osobowego, którego wartość przekraczała 8 tyś. zł oraz posiadanie nieruchomości innej niż nieruchomość, na którą składany jest wniosek.
Do każdego wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego od 1.01.2003r. dołączone zostało tzw. oświadczenie majątkowe. De facto oświadczenie to stanowi kalkę oświadczenia majątkowego, jakie wypełnia się w trakcie wywiadu środowiskowego. W oświadczeniu tym znajduje się dodatkowo punkt dotyczący pomocy z opieki społecznej, co pozwala zorientować się, czy w przypadku niskich dochodów, konieczne jest przeprowadzenia wywiadu. Wymóg wypełnienia takiego oświadczenia nie jest obowiązkowy, ponieważ druk ten został dołączony do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego bez podstawy prawnej. Oświadczenie to stanowi jedynie źródło informacji, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie wstępnej selekcji wniosków. W ten sposób możliwe jest tylko wstępne sprawdzenie sytuacji majątkowej wszystkich osób ubiegających się o dodatek mieszkaniowy.
Wywiad środowiskowy pozwala upewnić się w przekonaniu, czy rzeczywiście dodatek mieszkaniowy się nie należy. Niestety w oświadczeniach tych nie zawsze podawana jest prawda.
W związku z powyższym od 1 stycznia 2004r. dzięki zatrudnieniu dodatkowej osoby na dodatkach mieszkaniowych, przy jednoczesnym współdziałaniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wywiadami środowiskowymi w 2004r. ma być objętych 100% wniosków o przyznanie dodatku mieszkaniowego.