1. Trzeci rok z rzędu nie podnosimy podatków i opłat.
2. Zapewniamy pełne finansowanie zadań własnych, zleconych i powierzonych.
3. Dodajemy do subwencji oświatowej najwyższą w historii Chojnic dopłatę – 4,5 mln PLN.
4. Pozyskaliśmy rekordowe bezzwrotne dotacje z Unii Europejskiej: "Układ drogowy Chojnice-Charzykowy" i "Rewitalizacja obiektów starego szpitala" to największe w historii Chojnic inwestycje samorządowe – wsparte z zewnątrz bezzwrotną dotacją w wys. 75% ich wartości.
5. Mamy pewność rozpoczęcia budowy obwodnicy dla Chojnic i uruchomimy nowe projekty finansowane z tegorocznego budżetu, np.: modernizacja drogi 22, restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego, projekty drogowe, CHOMAN.
6. Rozpoczynamy modernizacje i budowy nowych ulic osiedlowych, projektując kilkanaście kolejnych do realizacji.
7. Rozważnie i odpowiedzialnie korzystamy z kredytów. Finansujemy z nich tylko i wyłącznie inwestycje. Zaciągając "nowe" kredyty spłacamy równocześnie "stare". Zadłużenie Chojnic wyniosło 21% przy dopuszczalnym wskaźniku 60%. Jest mniejsze niż podobnej wielkości, dobrze rozwijających się miast w Regionie.
8. Budżet 2005 roku jest kolejnym etapem realizacji "Programu 2006" i "Strategii Rozwoju Chojnic". Inwestujemy więcej niż w tej samej fazie "Programu 2002".
9. Wadą budżetu Chojnic jest duża ilość "wydatków sztywnych", bez możliwości ich optymalizacji.
10. Problemem nierozwiązanym są progresywne wzrosty nakładów na zadania subwencjonowane. Nakłady są realizowane z dochodów własnych, które w związku z niepodnoszeniem podatków nie ulegają zwiększeniu. Należy optymalizować wydatki lub zwiększyć dochody.
11. Problemem może być realizacja dochodów z mienia komunalnego – głównie ze względu na niskie ceny nieruchomości. Dochody z mienia to także możliwość rozwoju, a nie tylko przychód do budżetu.
12. Wadą budżetu jest brak jednolitego i czytelnego systemu ulg dla inwestorów i przedsiębiorczych właścicieli nieruchomości. Pakiet zostanie przygotowany na sesję absolutoryjną.