Dokładnie 675 kilometrów, z Gdańska do Berlina, w 75. rocznicę zakończenia wojny przebiegnie siedmioro biegaczy z Polski. Celem biegu jest podkreślenie wagi dobrosąsiedzkich relacji polsko-niemieckich oraz zbiórka pieniędzy, w połowie na wyposażenie Domu dla Dzieci Autystycznych w Poznaniu, a także kontynuacja zeszłorocznej zbiórki na rozbudowę szkoły w Kibeho w Rwandzie. Bieg, który rozpocznie się 1 września w Gdańsku o godz. 8.00 spod Poczty Gdańskiej, biegacze zamierzają skończyć 6 września w Berlinie. Sygnał do startu, po raz trzeci w 8. letniej historii biegów FCR, da Prezydent Lech Wałęsa.
O godzinie 17.00 biegacze mają dotrzeć do Chojnic i finiszować na Starym Rynku. Towarzyszyć im będą biegacze z Sekcji Florian przy ChKS Kolejarz.
To już ósme podobne przedsięwzięcie tej ekipy. Rok wcześniej w 30. rocznicę upadku systemu komunistycznego w Europie, Obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu, biegaczy także wystartował z Gdańska prez. L. Wałęsa. 1 039. kilometrowa trasa prowadziła przez Polskę, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię i Włochy do Mediolanu. Tam odbywała się światowa konwencja największej na świecie organizacji humanitarnej Lions Clubs. Cześć zebranych pieniędzy została przekazana na wyposażenie Szkoły dla Dzieci Niewidomych w Krakowie, a druga część na rozbudowę szkoły w Rwandzie, 25 lat po morderstwach plemiennych.
Dwa lata wcześniej w 100. rocznicę zakończenia I Wojny Światowej, biegacze pokonali 1 000 km w poprzek Europy, z Poznania przez Pragę i Norymbergę do Strasburga. Patronem był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
FCR odbywał się także w USA, Japonii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i oczywiście Polsce. Razem ponad 5 000 km. „Zawsze staramy się znaleźć jakiś symboliczny kontekst” mówi dr Mariusz Szeib – organizator biegu. „Na przykład w 2014, w 25-lecie upadku komunizmu, połączyliśmy symbolicznie Gdańsk tam, gdzie powstała Solidarność, z Berlinem, gdzie upadł berliński mur. W tym roku, w związku z okrągłą rocznicą zakończenia II Wojny Światowej, trasa jest podobna- łączy Gdańsk, gdzie wojna się rozpoczęła z Berlinem gdzie się zakończyła”.
Biegacze jako członkowie Lions Clubs, podczas każdego biegu zbierają środki na pomoc dla dzieci. Do tej pory zebrali ponad 600 tys. zł na pomoc dla dzieci na Ukrainie, Łotwie, w Nepalu, Niemczech, Syrii, Libanie i w Polsce. Kończy się budowa hostelu dla dzieci w Lokhim w Nepalu za FCR 2016, a w Bejrucie niesie pomoc ambulans zakupiony za fundusze zebrane przez FCR 2018.
Pomóc można m.in. przez wpłatę na w ramach zbiórki na stronie: https://zrzutka.pl/e9tzcs Organizatorzy deklarują, że każda zebrana złotówka trafi, bez żadnych potrąceń, do potrzebujących. Wszystkie koszty biegu pokrywają sami uczestnicy, bądź pokryte zostaną dzięki życzliwości sponsorów m.in. firmy Toyota Bońkowscy, która wypożyczy samochód na potrzeby biegu, oraz firma Adidas, która przekazała sprzęt sportowy dla biegaczy. Maseczki ufundowała firma Jaguar. Część kosztów ponosi także Lions Clubs Okręg 121 Polska.
Strona internetowa organizatorów: http://freedomcharityrun.org/.