Sekretariat Marszałka Województwa Pomorskiego p. Jana Kozłowskiego poinformował Burmistrza Miasta Chojnice o poparciu dla utworzenia na bazie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego – Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w miejscowości Charzykowy. Na tę okoliczność Marszałek Kozłowski wystosował oficjalne pismo do Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego p. Zbigniewa Stosio, które przedkładamy w załączeniu. Marszałek wyraża w nim również słowa poparcia dla budowy przystani jachtowej w miejscowości Charzykowy.
Szanowny Pan
Zbigniew Stosio
Sekretarz Generalny
Polskiego Związku Żeglarskiego
Szanowny Panie Sekretarzu,
Wspierając działania służące aktywizacji środowiska żeglarskiego Województwa Pomorskiego oraz rozwoju jego infrastruktury pragnę przekazać Panu osobiste słowa poparcia i rekomendacji dla inicjatywy utworzenia w oparciu o bazę Chojnickiego Klubu Żeglarskiego – Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego w miejscowości Charzykowy.
Pragnę podkreślić, iż miejscowość Charzykowy, na terenie której funkcjonuje Chojnicki Klub Żeglarski jest kolebką polskiego żeglarstwa. Inicjatorem założenia na tej ziemi pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Żeglarskiego był chojnicki żeglarz, prezes założonego w dniu 18 marca 1922 r. Klubu Żeglarskiego Chojnice – Pan Otton Weiland.
Atutem rozwoju funkcji żeglarskiej regionu jest usytuowanie miejscowości i klubu na terenie ponad 30.000 ha Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego ,,Borów Tucholskich’’. Dodatkowym walorem jest lokalizacja klubu nad jednym z największych jezior w Polsce /21 pod względem wielkości/, tj. Jeziorze Charzykowskim, którego powierzchnia wynosi 1.367 ha, przy długości 10 km i szerokości 2.400 m oraz głębokości średniej 9,80 m, którego cechy pozwalają na przeprowadzenie treningów i regat we wszystkich klasach regatowych.
Ponad 80-o letnie doświadczenie żeglarskie klubu oraz potencjał ludzki
jakim dysponuje w postaci 152 członków, w tym 61 zawodników – dzieci
i młodzieży szkolącej się w następujących klasach regatowych: Opimist, OK.’Dinghy, Laser Radial, Laser Standard, Laser 4.7, DN, daje możliwości osiągania wysokich pozycji
w konkurencjach ogólnopolskich, europejskich i światowych.
Kapitał klubu tworzy również jego infrastruktura, tj.
1. Przystań z pomostem żeglarskim i slipami do wodowania sprzętu regatowego,
2. Hangary na sprzęt wodny /na ok. 60 jednostek/,
3. Warsztat szkutniczy z kompletem podstawowych maszyn i urządzeń,
4. Dom noclegowy na 96 miejsc,
5. Świetlica i sala wykładowa do prowadzenie zajęć dydaktycznych,
6. Sala ćwiczeń z urządzeniami ,,Atlas’’,
7. oraz znajdujące się nieopodal klubu boisko szkolne.
Prestiż Chojnickiego Klubu Żeglarskiego oraz wysoką rangę wśród konkurentów budują największe osiągnięcia sportowe jego klubowiczów. Tylko w roku 2003 zawodnicy CHKŻ brali udział w 34 regatach żeglarskich organizowanych w Polsce i 12 regatach organizowanych w miejscowości Charzykowy. Ponadto reprezentowali barwy CHKŻ podczas 5 regat bojerowych a także w 4 regatach w ramach programu NIVEA.
Łącznie zdobyli 8 medali Mistrzostw Polski:
8. 2 złote /kl.Laser Radial, ISA 407/
9. 2 srebrne /kl.Optimist Drużyna CHKŻ Meczowe MP/
10. 4 brązowe /OOM kl. OPP, Laser 4,7 Minibojer, Tornado/.
Ogółem w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, na przestrzeni ostatnich trzech lat, ChKŻ uplasował się w pierwszej dziesiątce klubów regatowych w Polsce.
Ważnym czynnikiem kreowania nowego wizerunku Chojnickiego Klubu Żeglarskiego jest funkcjonująca od roku 1995 Sekcja Kajakowa ,,Szansa’’, skupiająca ok. 30 osób niepełnosprawnych. Jej wysokie wyniki wzmacniają pozycję konkurencyjną klubu zarówno podczas zawodów ogólnopolskich jak i światowych. Dwoje zawodników tej sekcji uczestniczyło w roku ubiegłym – jako reprezentanci Polski – w XI Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Dublinie, w których zdobyli złoty i srebrny medal w konkurencji K-1.
Przekonany o słuszności inwestowania w rozwój Pomorza i jego najpiękniejszych zakątków, które niewątpliwie charakteryzują Subregion Chojnicki, pragnę wesprzeć również za swoim pośrednictwem działalność Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i prosić o utworzenie w oparciu o jego bazę Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego.
Jako Marszałek Województwa Pomorskiego popieram również dążenia samorządów Miasta i Gminy Chojnice prowadzących do wybudowania w latach 2004-2006 kolejnej przystani jachtowej na terenie Województwa Pomorskiego, która miałaby się mieścić właśnie w miejscowości Charzykowy i funkcjonować w oparciu o obecnie istniejącą infrastrukturę pomostową Chojnickiego Klubu Żeglarskiego oraz znajdującego się nieopodal Ludowego Klubu Sportowego.
Inwestycja ta przygotowywana jest do wsparcia z budżetu Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Finansowanie wkładu własnego budowane jest w oparciu o partnerstwo Samorządu Miasta i Gminy Chojnice oraz lokalnych stowarzyszeń, tj. Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, Ludowego Klubu Sportowego oraz Fundacji Rozwoju Charzyków.
Mam również nadzieję, iż inwestycja ta mogłaby otrzymać wsparcie centralne z budżetu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, jednakże bez poparcia Polskiego Związku Żeglarskiego w postaci funkcjonującego w Charzykowach Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego, nie ma ona szans na 50-cio % dofinansowanie.
Prosząc Pana Sekretarza o wparcie działalności Żeglarzy Województwa Pomorskiego oraz lokalnej społeczności Ziemi Kaszubskiej
Jan Kozłowski
Marszałek Województwa Pomorskiego
Do wiadomości:
P. Krzysztof Pestka – Komandor Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, 89-606 Charzykowy, ul. Rybacka 1