1. Inicjatywa utworzenia w Chojnicach Oddziału Archiwum Państwowego.
Burmistrza Miasta Chojnice zgłosił inicjatywę utworzenia Oddziału Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w naszym mieście w obiekcie poszpitalnym (dawne pogotowie). W tej sprawie odbyło się spotkanie z Dyrektorem Archiwum państwowego p. Dariuszem Kuttą. Obie strony uzgodniły, iż propozycja jest realna i w związku z tym inicjatywę zgłoszono do Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w Warszawie.
Poniżej zamieszczamy list burmistrza Chojnic do p. Darii Nałęcz – Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w Warszawie za pośrednictwem p. Janusza Kutty – Dyrektora Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
Działając w imieniu Gminy Miejskiej Chojnice zwracam się z propozycją wspólnej realizacji interesującej i pożądanej z punktu widzenia interesu społeczności lokalnej inicjatywy utworzenia oddziału Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w naszym mieście. Obecnie funkcjonująca placówka umiejscowiona jest w należącej do miasta Chojnice starej baszcie i pełni de facto rolę magazynową.
Ze swojej strony proponujemy przekazanie nieodpłatnie na własność Archiwów Państwowych budynku o powierzchni netto 750 m2 o wartości co najmniej 250 tys. zł., w których to siedzibę swoją znalazłby właśnie oddział archiwum państwowego. Budynek ten mieści się w kompleksie budynków, w którym między innymi umiejscowimy jako miasto wszechnicę biblioteczną, skupiającą szereg instytucji bibliotecznych, pełniących zarówno rolę biblioteki publicznej jak i biblioteki akademickiej, a także zamierzamy powołać instytucję kultury zajmującej się dokumentowaniem dziejów miasta Chojnice. Nasze miasto staje się powoli miastem akademickim, w którym już funkcjonuje Politechnika Koszalińska oraz Wyższa Szkoła Zawodowa. Zarówno wyżej wymienione argumenty, jak także fakt, iż budynek przekażemy z gotową dokumentacją ogólno – budowlaną przemawia za nawiązaniem współpracy w tym zakresie i utworzeniem oddziału archiwum państwowego w Chojnicach.
Ze swej strony oczekujemy jedynie inwestycji związanej z utworzeniem oddziału i przystosowaniem budynku do celów archiwum do końca sierpnia 2006 roku. Data ta podyktowana jest końcową datą zakończenia inwestycji kompleksu budynków, w których znalazłby siedzibę oddział archiwum państwowego.
Pozostaję z nadzieją, iż moja propozycja znajdzie uznanie zarówno w oczach Pana Dyrektora, jak również Pani prof. Darii Nałęcz, do której pozwoliłem sobie zwrócić się z zachowaniem drogi służbowej.
Pozostaję z wyrazami szacunku.
Burmistrz Chojnic
dr Arseniusz Finster