W sobotę 30 stycznia w Urzędzie Miejskim w Chojnicach odbyła się promocja kolejnego, a zarazem 31. numeru „Zeszytów Chojnickich” wydawanych pod redakcją Kazimierza Jaruszewskiego i Bogdana Kuffla. Tym razem spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ było połączone z uroczystym złożeniem gratulacji prof. dr. hab. Jackowi Knopkowi za uzyskanie tytułu profesora zwyczajnego.
Zawartość numeru czasopisma omówiła mgr Beata Królicka, będąca redaktorem językowym „Zeszytów Chojnickich”. Nowy numer składa się tradycyjnie z siedmiu działów: Artykuły – Rozprawy, Studia – Materiały, Materiały Źródłowe, Biografie – Sylwetki – Wspomnienia, Sprawozdania, Recenzje – Omówienia – Polemiki, Miscellanea. Zawarto w nim 22 teksty napisane przez 18 autorów. Wśród nich można przeczytać m.in. o karczmach wiejskich na terenie komturstwa tucholskiego, śladach na murach chojnickiej bazyliki, cmentarzu francuskim w Chojnicach, źródłach dotyczących kontaktów konwentu augustianów w Chojnicach z Gdańskiem, profesorze Edmundzie Homa, pruskim generale z Kosobud, konferencji naukowej „Chojnickie Gimnazjum – historia, wartości, wychowankowie”, muzeach wojskowych w służbie ochrony zabytków oraz skutkach ingerencji człowieka w środowisko Borów Tucholskich. Ponadto w numerze znajdują się dwa artykuły napisane w języku angielskim. Jeden autorstwa dr. Arseniusza Finstera i dr. Przemysława Zientkowskiego odnoszący się do problemów społecznych w mieście Chojnice oraz drugi dr. Henryka Panera opisujący średniowieczne atrybuty pielgrzymie.
Przypominamy, że „Zeszyty Chojnickie” to rocznik znajdujący się na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszystkich zainteresowanych treścią poprzednich numerów zapraszamy do odwiedzenia strony czasopisma, która znajduje się tutaj.
Fotogaleria: