19 marca 2003 roku Biuro Intrgracji Europejskiej we współpracy z Medycznym Studium Zawodowym zorganizowało spotkanie poświęcone problemom ludzi starszych i niepełnosprawnych w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Pani Maria Adamczak – Stojak dyrektor Medycznego Studium Zawodowego w Chojnicach tytułem wstępu przedstawiła podstawowe dane demograficzne świadczące o postępującym procesie starzenia się polskiego społeczeństwa. Oznacza to iż problemy opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi powinny odgrywać coraz większą rolę w polityce społecznej państwa.
Tematem wystąpienia Michała Karpiaka z Biura Integracji Europejskiej był wpływ polityki społecznej Unii Europejskiej na sytuację osób starszych i niepełnosprawnych w krajach członkowskich. Poszczególne państwa nadal samodzielnie regulują zdecydowaną większość spraw związanych z polityką społeczną. Dotyczy to przede wszystkim wysokości rent i emerytur oraz opieki zdrowotnej. Pewne istotne regulacje wspólnotowe dotyczą sytuacji osób niepełnosprawnych – zgodnie z dyrektywami unijnymi nie mogą oni być dyskryminowani zarówno przy rekrutacji pracowników jak i już w czasie wykonywania swojego zawodu. Inne dyrektywy zmierzają w kierunku likwidacji wszelkiego rodzaju barier. Niepełnosprawni są też w sposób szczególny uwzględnieni w funduszach strukturalnych UE – Europejski Fundusz Społeczny oraz funkcjonująca w jego ramach inicjatywa EQUAL pomagają rozwijać kwalifikacje osób, zwłaszcza tych, którzy mają szczególne trudności ze znalezieniem pracy, utrzymaniem dotychczasowej pracy czy powrotem do pracy po dłuższej przerwie.
Gość z Niemiec – pani Maria Schupke (manager ds. pielęgniarstwa domowego – Diakoni GMBH Dusseldorf) przedstawiła zasady funkcjonowania systemu opieki nad ludźmi starszymi i chorymi w Niemczech. Wskazywała na istotne różnice pomiędzy Polską a Niemcami w tej dziedzinie oraz przybliżyła wymogi stawiane polskim pielęgniarkom chcącym znaleźć zatrudnienie w tym kraju.
Linki:
http://ue.ffm.pl – strona Fundacji Fuga Mundi poświęcona problemom osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej
http://www.psi.proinfo.pl/unia_europejska/ – Strona domowa grupy dyskusyjnej pl.soc.inwalidzi z informacjami dla niepełnosprawnych
http://www.koszefs.pl/index.html – strona Krajowego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego