Modernizacja Fosy Miejskiej w Chojnicach
W średniowieczu miasto Chojnice otoczono fosą oraz murami obronnymi, które połączono z basztami i bramami wjazdowymi. Do czasów obecnych zachowała się jedynie Brama Człuchowska i trzy baszty stanowiące dzisiaj pomieszczenia Muzeum Historyczno-Etnograficznego. Obiekty w obrębie Fosy Miejskiej są częścią zachowanego historycznego systemu obronnego miasta.
Miejsce to w obecnym stanie nie wykorzystuje w pełni swoich atrybutów, znajduje się w nim plac zabaw i amfiteatr, natomiast na fundamentach dawnej baszty mieści się drewniany budynek, który nie spełnia konkretnej funkcji.
Latem w Fosie Miejskiej odbywają się imprezy na skalę międzynarodową, takie jak: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Dni Kultury Kaszubskiej, Chojnicka Noc Poetów, Międzynarodowe Prezentacje Sztuki Ulicznej. Miejsce to umacnia tożsamość kulturową regionu poprzez występy kaszubskich zespołów folklorystycznych.
Przedmiotem projektu modernizacji obiektów w obrębie Fosy Miejskiej jest:
– rozbudowa i modernizacja sceny z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych,
– rekonstrukcja baszty na pozostałościach autentycznych fundamentów z przeznaczeniem na zaplecze sceny oraz punkt informacji turystycznej,
– utwardzenie powierzchni przed sceną,
– przygotowanie trybun bocznych z dostosowaniem ich dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
Projekt modernizacji Fosy Miejskiej ma na celu poprawę dostępu mieszkańców i turystów do uczestnictwa w kulturze poprzez stworzenie miejsca aktywnego wypoczynku. Szacowany koszt realizacji zadania to 1 mln zł. Miasto pragnie na ten cel pozyskać dotację z budżetu Unii Europejskiej.
Obecny stan Fosy Miejskiej w Chojnicach obrazują następujące zdjęcia:
Planowany zakres zmian: