Tegoroczne Filmobranie poświęcone jest tematyce komediowej i odbędzie się pod hasłem „Zwariowany świat komedii”. Każdy dzień projekcji nawiązywał będzie do humoru z innego kraju. W środę kinomani obejrzeć będą mogli komedie brytyjskie, w czwartek – amerykańskie, w piątek – francuskie, w sobotę – czeskie a w niedzielę – polską komedię pt. „Zmruż oczy”. Ponadto tradycyjnie już każdego dnia Filmobrania w auli liceum ogólnokształcącego o godzinie 11.45 odbywać się będą wykłady. Zainauguruje je, jak w ubiegłych latach, dr Piotr Zwierzchowski z Akademii Bydgoskiej. Filmobraniu towarzyszył będzie, jak corocznie, konkurs dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków a jego podsumowanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 12.00. Karnet na pięciodniowe Filmobranie kosztował będzie 10 złotych dla uczniów i 15 złotych dla dorosłych.
PROGRAM VI CHOJNICKIEGO FILMOBRANIA „ZWARIOWANY ŚWIAT KOMEDII”
CHOJNICKIE FILMOBRANIE 2004
Środa (22.09)
Niemi komicy amerykańscy
Trzydzieści lat śmiechu(Thirty Years of Fun)reż.Robert Youngson,USA 1962(85’)
Legendarny film montażowy,ukazujący powstanie i rozwój niemej burleski amerykańskiej-od początków kina do wejścia dżwięku.Unikalne materiały,zapomniani komicy,wspaniała zabawa!
Generał(„General”)
Reż.”Buster”Keaton,Clyde Bruckmann,USA 1926(77’)
Najlepszy długometrażowy film Keatona-człowieka o kamiennej twarzy.Losy małego maszynisty kolejowego wplatanego w zmagania wojny secesyjnej stają się pretekstem do głębszego zastanowienia nad sensem wojny w ogóle.
Nieśmiertelni Flip i Flap(Best of Laurel and Hardy)
Reż.James L.Wolcott,USA 1967(84’)
„Krytyka ich nie lubiła,publiczność za nimi szalała…” Najsłynniejszy duet komiczny świata we fragmentach swoich najlepszych ról.To nie tylko wspomnienie-to przede wszystkim doskonała zabawa…i szkoła dla tych,którzy marzą o karierze w kabaretach,na scenie i w filmie.Jak wykorzystać własne ułomności,by stały się naszą siłą?
Czwartek (23.09)
Brytyjski nonsens i jego potomkowie
Szlachectwo zobowiązuje(Kind Hearts and Coronets)reż.Robert Hamer,Anglia 1949(106’)
Pewien baronet bardzo chce objąć schedę po swych przodkach,na drodze jednak stoi mu kilkunastu bardziej uprawnionych do dziedziczenia członków rodziny.Jak by się tu ich pozbyć?…Znakomita komedia kryminalna z dziewięcioma rolami Aleca Guinessa.
Mysz która ryknęła(Mouse That Roared )reż.Jack Arnold,Anglia1959(118’)
Czy w polityce zawsze muszą rządzić wielcy?A co by się stało,gdyby światem rządzili ci najmiejsi?Gdzieś w Europie państewko tak małe,że nie ma go nawet na mapie,wypowiada wojnę USA;zobaczmy,co z tego wyniknie…
Ci wspaniali młodzieńcy w swych szalejących gruchotach(Monte Carlo or Bust)reż.Ken Annakin,Anglia 1969(122’)
Zwariowany wyścig samochodowy;podobno tak naprawdę wyglądały pierwsze rajdy automobilowe na świecie.Jakby na to nie patrzeć-doskonała zabawa w obserwowaniu coraz to bardziej nieprawdopodobnych gagów i zbiegów okoliczności.
Piątek(24.09)
Francuscy mistrzowie śmiechu
Jacques Tati:
Szkoła listonoszy(L’Ecole des Facteurs)reż.Jacques Tati,Francja 1946(15’)
Wakacje pana Hulot(Les Vacanses de Mr.Hulot)reż.Jacques Tati,Francja 1953(99’)
Tati w dwóch swoich najlepszych rolach.Komik gra prawie bez słów,wykorzystując jednak wszystkie możliwe dźwięki świata.Doskonałe połączenie cyrku z pantomimą. Pierre Etaix:
Bezsenność(L’Insomnie)reż.Pierre Etaix,Francja 1964(16’)
Grunt to zdrowie(Tant qu’ou a la sante)reż.Pierre Etaix,Francja 1968(77’)
Tez rozgrywany niemal w pantomimie,ale zupełnie inny typ humoru;tu na warsztat wzięto nasze wyobrażenia o codzienności i zwyczajnych(czy aby na pewno?)kłopotach.
Pierre Richard:
Tajemniczy blondyn w czarnym bucie(Le Grand Blond avec une chaussure noire)reż.Yves Robert,Francja 1972(89’)
Parodia filmów kryminalnych,w której Francuzi śmieją się również z siebie samych.Lepszy był tylko de Funes w „Oskarze”…
Sobota(25.09)
Nowe spojrzenie Czechów,czyli śmiejmy się sami z siebie
Człowiek z pierwszego stulecia(Muz z prvniho stoleti)reż.Oldrich Lipsky,CSRS 1961(92’)
Z kosmodromu Barrandov startuje pierwszy czeski kosmonauta;zawrócony w pętli czasu-laduje na Ziemi w czasach,gdy zapanował wszędzie pełen komunizm…Doskonała groteska z czasów,gdy śmiać się z pewnych tematów nie było wolno.
Nikt nic nie wie(Nikdo nic nevi)reż.Josef Mach,Czechy 1945(69’)
Pierwsza po drugiej wojnie czeska komedia…na temat drugiej wojny światowej w Pradze.Nie ma tu strzelaniny-jest natomiast cała masa wspaniałych obserwacji obyczajowych i doskonała gra Vlasty Buriana
Pali się,moja panno(Hori,ma panenko)reż.Milos Forman.,CSRS 1967(72’)
Gorzka groteska o Czechach tuz przed interwencją 68-go roku;jedna z najśmieszniejszych i najbardziej przerażających analiz tego,co nazywano”realnym socjalizmem”.
Szkoła Podstawowa(Obecna skola)reż.Jan Sverak,Czechy 1992(105’)
W pewnej szkole na przedmieściach Pragi nauczyciele prace traktują jako zesłanie;nic dziwnego-skoro dzieci myślą o wszystkim,tylko nie o nauce.Najmniej obchodzi je to,co absorbuje dorosłych-przemiany polityczne.czyli-jak wygląda świat dorosłych,widziany oczami dzieci…
Niedziela(26.09)
Nowa twarz polskiego kina
Zmruż oczy rez.Andrzej Jakimowski,Polska 2003(86’)
Po ucieczce z domu,dziesięcioletnia dziewczynka szuka schronienia u swego byłego nauczyciela,obecnie stróża na opustoszałej farmie rolnej,który potrafi otworzyć ja na wartości obce materializmowi rodziców.Rodzice próbują namówić zbuntowane dziecko do powrotu.Nowy opiekun pozwala dokonać jej wyboru.Ich wyjątkowa relacja staje się ważnym doświadczeniem dla rodziców i nielicznych przyjaciół mędrca-dziwaka.Będą wśród nich sąsiedzi,a także starzy znajomi naszego bohatera,który zanim zdecydował się zostać outsiderem,wiódł życie w wielkim,hałaśliwym mieście. Najgłębszy myślowo polski film ostatniego sezonu. Planowane spotkanie z członkami ekipy realizacyjnej.