Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego w przedmiocie funkcjonowania (likwidacji) Straży Miejskiej w Chojnicach oraz samoopodatkowania mieszkańców na ten cel.
Główną przyczyną do odrzucenia wniosku były zastrzeżenia dotyczące zebranych podpisów. Referendum lokalne przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Na podstawie meldunku kwartalnego rejestru wyborców gminy miejskiej Chojnice za III kwartał 2015 r. liczba mieszkańców uprawnionych do głosowania, objętych rejestrem wyborców, wynosiła 31639 osoby. W związku z tym odpowiednia liczba mieszkańców popierających wniosek referendalny powinna wynieść 3164. Pełnomocnik do wniosku w sprawie referendum dołączył 324 karty zawierające 4392 podpisy. Po ich weryfikacji przez Wydział Spraw Obywatelskich tut. Urzędu Miejskiego Komisja doraźna stwierdziła, że ogólna liczba prawidłowo złożonych podpisów wynosi 3061 i jest niewystarczająca.
Komisja zauważyła także niezgodności między zapisem we wniosku, a zapisem na karcie poparcia o przeprowadzenie referendum. Zapis we wniosku sformułowany został w następujący sposób: „2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem podatku na rzecz utrzymania straży miejskiej w Chojnicach w wysokości 64,63 zł rocznie przez każdego mieszkańca?”. Natomiast na kartach poparcia to samo pytanie sformułowane zostało „2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem podatku na rzecz utrzymania straży miejskiej w Chojnicach w wysokości 64,63 zł rocznie przez każdego dorosłego mieszkańca miasta?”. Pełnomocnik inicjatora referendum złożył uzupełnienie wniosku zmieniające treść pytania drugiego, jednak oznaczało to złożenie wniosku w nowym brzmieniu i to po upływie określonego ustawą terminie. Komisja uznała ten fakt jako uchybienie.
Ponadto Komisja stwierdziła, że Inicjator Referendum nie spełnił ustawowego wymogu poinformowania mieszkańców o przedmiocie planowanego referendum. Dokonanie tego obowiązku nastąpiło w dniu 7 września 2015 r. po upływie ustawowego terminu.
W związku z powyższym Rada Miejska uznała za słuszne odrzucenie wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego wobec niespełnienia przepisów ustawy.