Trochę statystyki…
SZKOŁY
Do szkół samorządowych miasta Chojnice, do 195 oddziałów uczęszczać będzie w tym roku szkolnym 5255 uczniów, w tym około 350 osób z gminy Chojnice. Jak podkreśla Janusz Ziarno, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Chojnicach – Prowadzimy bardzo otwarta politykę jeżeli chodzi o nabór uczniów z gminy. Chętnie widzimy ich w naszych szkołach, a gmina z tego skrupulatnie korzysta.
W roku ubiegłym na jeden oddział szkolny przypadało około średnio 25, 9 ucznia. W tej chwili na jeden oddział przypada 26, 9 ucznia.
Od tego roku szkolnego funkcjonować zaczyna oddział integracyjny w Gimnazjum nr 1, który będzie zapewniał kontynuację nauki dla dzieci z klas integracyjnych Szkoły Podstawowej nr 1. Ponadto oddziały integracyjne istnieją także w przedszkolach, więc cykl integracyjnej nauki pozostaje zamknięty.
Liczba etatów nauczycielskich zmniejszyła się o 13, natomiast liczba etatów w administracji obsługi o 5. Zmniejszyła się liczba ponadgodzin dla nauczycieli z 20, 3 procenta na 18, 2 procenta.
Największą szkołą w mieście jest Zespól Szkół nr 7, który liczy 1025 uczniów i 37 oddziałów. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 1 gromadzi 985 uczniów w 39 oddziałach.
PRZEDSZKOLA
Do przedszkoli samorządowych uczęszczać będzie w tym roku szkolnym 1017 dzieci zgrupowanych w 40 oddziałach, w tym do trzech tzw. ognisk przedszkolnych. Średnio na jeden oddział przedszkolny przypada 25, 4 dziecka. Z chojnickich przedszkoli korzysta 51 dzieci z gminy Chojnice. Stała opłata za przedszkola nie uległa zmianie i wynosi 107 złotych na miesiąc. Liczba etatów zarówno przedszkolnych jak i administracyjnych zmniejszyła się tylko o jeden.
ŻŁOBEK
Od 1 września w chojnickim żłobku przebywać będzie trzydzieścioro dzieci choć mógłby on przyjąć jeszcze piętnaścioro maluszków. Odpłatność za żłobek wynosi również 107 złotych.
Wakacyjne remonty…
W czasie wakacji na drobne remonty, naprawy i niewielkie zakupy w szkołach Urząd Miejski przeznaczył około 70 tysięcy złotych. Ponadto do tej kwoty należy doliczyć 350 tysięcy złotych przekazane przez Urząd Marszałkowski na remont dachu sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1.
W Gimnazjum nr 2 przeprowadzono remont korytarza na kwotę 7 tysięcy złotych. Dzieki wsparciu sponsorów wyremontowane zostało również pomieszczenie na szkolną bibliotekę. Jeszcze w tym roku zostanie ona skomputeryzowana i uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnej biblioteki i czytelni.
W Szkole Podstawowej nr 3 za kwotę 5 tysięcy złotych wymalowano pięć salek lekcyjnych, toalety i kuchnię.
Za 7 tysięcy złotych sfinansowane zostaną meble do sali komputerowej zakupione dla Szkoły Podstawowej nr 1. Szkoła własnym sumptem uzyskała tzw. darowiznę czyli 16 nowych komputerów.
W Szkole Podstawowej nr 5 za kwotę około 30 tysięcy zmodernizowano schody wejściowe, placyk przed głównym budynkiem oraz przygotowano pomieszczenia na pracownie komputerową, do której na początku września, w ramach programu „Internet w każdej szkole” przekazany zostanie nowy sprzęt komputerowy.
W Zespole Szkól nr 7 za kwotę około 3 tysięcy złotych przeprowadzono tylko najpilniejsze naprawy remontowe.
Planowana jest przebudowa wejścia do oddziału integracyjnego Gimnazjum nr 1 oraz dostosowanie jego pomieszczeń do potrzeb uczęszczających tam uczniów.
Na różne wydatki przedszkoli samorządowych przeznaczono kwotę około 20 tysięcy złotych.
POTRZEBY SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
– Potrzeby są ogromne – podkreśla Janusz Ziarno – Chciałbym, aby wszystkie organy odpowiedzialne za funkcjonowanie oświaty ogłosiły rok 2005 rokiem inwestycji oświatowych. Dyrektorowi Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego marzy się na przykład wymiana okien we wszystkich placówkach oświatowych jednak koszty takich inwestycji przekraczają możliwości finansowe Urzędu Miasta.