„Uwaga! Uwaga!
Pośpieszny pociąg relacji Berlin – Królewiec wiedzie planowo na peron drugi stacji Chojnice!”
Tymi słowami rozpoczęły się wczoraj, tj. 1 września 2021 roku, o godz. 4:30, obchody 82 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Intencją zorganizowanego przez Władze Chojnic wydarzenia było zaakcentowanie faktu, iż to właśnie w naszym mieście jako jednym z pierwszych, rozpoczął się atak niemieckich żołnierzy na Polskę. Uroczystości przy pomniku Pomordowanych Kolejarzy miały bardzo podniosły charakter. Instytucje i organizacje wystawiły 16. Pocztów Sztandarowych. 34 batalion radiotechniczny z Nieżychowic pełnił wartę honorową, a spośród wielu przybyłych osobistości okolicznościowe przemówienia wygłosili Senator RP dr Stanisław Lamczyk, Poseł na Sejm Aleksander Mrówczyński oraz Burmistrz Miasta Chojnice dr Arseniusz Finster. Hieratyczną oprawę uroczystości przygotowali kibice Chluby Grodu Tura – MKS Chojniczanka 1930. Unoszący się w ciemnościach majestatyczny głos trąbki, na której odegrano „ciszę” zmusił do zadumy nad poświęceniem i ofiarą tych, którzy walczyli za Ojczyznę…
W samo południe na chojnickim Rynku Burmistrz Miasta otworzył wystawę poświęconą archeologicznym działaniom w Dolinie Śmierci. Gratulacje odbierali – autor fotografii Daniel Frymark i kierujący pracami dr Dawid Kobiałka.
Już godzinę później w cieniu parkowych drzew na Wzgórzu Ewangelickim szesnastu śmiałków spośród mieszkańców naszego miasta recytowało poezję Pokolenia Kolumbów. Przenosząc słuchaczy w atmosferę trudnej i bolesnej rzeczywistości wojny. Nad wydarzeniem czuwali pracownicy Chojnickiego Centrum Kultury.
O godzinie szesnastej ponownie zgromadzili się przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji, by pod pomnikiem ofiar pomordowanych w Dolinie Śmierci złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze. Następnie Delegacje, Poczty Sztandarowe, uczestnicy uroczystości i mieszkańcy udali się na Mszę św., której przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Arkadiusz Okroj. W wygłoszonej homilii odniósł się do słów Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, które na powitanie przytoczył Proboszcz Jarosław Burandt: „Czas to miłość”. W duchu tym zaapelował, by rzeczywistości śmierci, okrucieństwa i strachu, której doświadczyły Ofiary w Dolinie Śmierci każdego dnia przeciwstawiać rzeczywistość pokoju, szacunku i miłości.
Rozpoczęcie obchodów 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Chojnicach
– Dworzec kolejowy, 1 września 2021 roku godz. 4:30
Fotografie wykonał Daniel Frymark
Otwarcie wystawy fotograficznej ,,Archeologia Doliny Śmierci” stanowiącej podsumowanie prac archeologicznych prowadzonych pod przewodnictwem dra Dawida Kobiałki w Dolinie Śmierci.
Fotografie wykonał Daniel Frymark
Spotkanie z poezją Pokolenia Kolumbów na Wzgórzu Ewangelickim
Fotografie wykonał Daniel Frymark
Złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar pomordowanych w Dolinie Śmierci
Fotografie wykonał Daniel Frymark