We wrześniu br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchamia system Telefonicznej Opieki Domowej w mieście Chojnice. Głównym celem teleopieki domowej jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. System ten pozwala na wezwanie pomocy w każdych okolicznościach, niezależnie od tego, czy jest to pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, czy też po prostu potrzebne jest wsparcie.
System jest oparty o kilka składników. Pierwszy to telefon stacjonarny lub komórkowy – w celu wezwania pomocy osoba potrzebująca naciska przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z drugim i newralgicznym elementem systemu, Telecentrum Opieki działającym całodobowo. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom, wzywający pomocy jest od razu identyfikowany – nie musi podawać swojego nazwiska ani adresu zamieszkania. Operator dyżurujący we wspomnianym telecentrum opieki w momencie odbioru sygnału alarmowego widzi wszystkie niezbędne informacje o osobie potrzebującej pomocy – dane kontaktowe jej oraz rodziny czy też opiekunów, stan zdrowia, adres. – Osoba, która zgłosiła się do systemu teleopieka jest zaopatrywana w specjalną opaskę lub wisiorek z alarmowym przyciskiem – wyjaśnia Beata Podemska z chojnickiego MOPS. – To urządzenie jest bezprzewodowo sprzężone z telefonem.
Zgodnie z regulaminem, system jest skierowany do wszystkich mieszkańców miasta Chojnice. Należy jednak spełnić określone warunki:
- Posiadanie aparatów telefonicznych służących do telefonicznej opieki domowej, zwanej Aparatami Teleopieki
- Bezpłatne aparaty teleopieki przyznawane będą wyłącznie: mieszkańcom Chojnic (osobom starszym, przewlekle chorym, niepełnosprawnym) które mieszkają samotnie a ich dochód nie przekracza
200 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. 1.268 zł i 200 proc. kryterium na osobę w rodzinie tj. 1.028 zł (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej).
- Aparaty teleopieki będą użyczane nieodpłatnie na podstawie umowy użyczenia zawartej między MOPS w Chojnicach a użytkownikiem na dany rok kalendarzowy. Na dalszy okres użytkowania umowa będzie wznawiana.
- Aparaty będą użyczane po podpisaniu w/w umowy oraz wypełnieniu karty informacyjnej i przesłaniu jej do Pomorskiego Centrum Opieki w Gdyni.