Samorządy osiedlowe zamierzają aplikować do Ministerstwa Sportu i Turystyki w nowym programie inwestycyjnym, którego efektem jest powstawanie Otwartych Stref Aktywności (OSA). W tym tygodniu odbyły się pierwsze konsultacje w tej sprawie, mające na celu zapoznanie przewodniczących samorządów osiedlowych z założeniami programu.
Projekt skierowany jest zarówno do samorządów, jak i różnego rodzaju podmiotów posiadających osobowość prawną, stowarzyszeń, fundacji itp. W programie jest mowa o mniejszych miejscowościach, w dużych miastach tego rodzaju obiektów jest więcej. Celem głównym jest zadbanie o poprawę zdrowia i kondycji naszego społeczeństwa. Program ma zachęcić jak największe grupy Polaków do aktywnego spędzania wolnego czasu. Ma wyciągnąć jak największą grupę naszych rodaków z domowych pieleszy i zachęcić ich do bardziej aktywnego fizycznie, zdrowego trybu życia. Cywilizacyjny rozwój kraju i nowe technologie mogą być częścią naszego życia, lecz nie mogą przeszkodzić nam w rozwoju psychofizycznym, nie mogą zastępować nam ruchu, ćwiczeń i relaksu na świeżym powietrzu. Dodatkowo miejsca takie mają sprzyjać integracji okolicznych mieszkańców.
Mają to być obiekty otwarte dla każdego strefy aktywności fizycznej i rekreacji, składające się z zewnętrznych siłowni plenerowych, strefy gier, wypoczynku oraz w wersji rozszerzonej zręcznościowych placów zabaw.
Możliwe są dwa warianty. Wariant pierwszy, podstawowy koszt do 50 tysięcy złotych i drugi wariant rozszerzony koszt do 100 tysięcy złotych.
Ministerstwo Sportu i turystyki przewiduje w ciągu 2 lat trwania projektu przeznaczyć na ten cel 100 milionów złotych za które może powstać nawet 3000 tego typu Otwartych Stref Aktywności. Każdy beneficjent będzie mógł uzyskać dofinansowanie w wysokości od 50 do 70% kosztów całości inwestycji. Jeżeli będzie duże zainteresowanie programem Otwartych Stref Aktywności ze strony gmin to środki przeznaczone na ten program mogą być nawet większe.