Po sesji…
Na ostatniej sesji Rady Miasta pomimo zażartych dyskusji i ducha walki radnych opozycyjnych wszystkie uchwały zostały przyjęte. Pomimo wcześniejszej współpracy oraz spotkania panelowego w temacie uzupełnienia i poprawy Strategii Integracji Polityki Społecznej, przyjęcie dokumentu wywołało na sesji duży sprzeciw ze strony radnych opozycyjnych. – To jedna wielka przepaść w rozumieniu słowa strategia i tego czemu ma służyć – mówi burmistrz Arseniusz Finster – Nic nie pomogło wcześniejsze wyciągnięcie ręki i prośby o pomoc i współpracę.
Na sesji doszło do niewielkich zmian w składzie koalicji. Dotychczas koalicja składała się z trzech członów: radnych klubu SLD, radnych klubu Samorządni i Jacka Kowalika – nie zrzeszonego w żadnym klubie ale reprezentującego Komitet Wyborczy Samorząd 2002. Aktualnie w skład koalicji wszedł nowy człon – Lewica Chojnicka, która utworzyli radni: Józef Skiba, Antoni Szlanga, Jerzy Erdmann i Edward Gabryś.
– Koalicja programowa pozostaje, ale nastąpiły zmiany personalne – mówi burmistrz Arseniusz Finster – Radni realizują próbę sił, a ja chcę być obok tego, bo nie mam czasu angażować się w takie akcje. Połowa kadencji to przesilenie, którego świadkami byliśmy na ostatniej sesji Rady Miasta.
Sesja inwestycyjna
Kolejna sesja poświęcona zostanie problematyce inwestycyjnej, czyli dalszej optymalizacji wieloletniego programu inwestycyjnego i przedmiotu długu publicznego miasta Chojnice w odniesieniu do aplikacji składanych wspólnie przez miasto i gminę. – Mamy nadzieję, że minister Adam Giersz wpisze do tego czasu na listę inwestycji centralnych przystań w Charzykowach – mówi burmistrz Arseniusz Finster – oraz, że dojdzie do pozytywnego rozpatrzenia pierwszych aplikacji i zwymiarowania finansowego inwestycji rewitalizacji wokół bazyliki i kościoła gimnazjalnego.
Stary szpital na sprzedaż…
W niedługim czasie rozpocznie się przetarg na zbycie części kątowej starego szpitala. Zamiast kosztownych kolorowych komunikatów przetargowych w mediach pojawią się informacje odsyłające do memorandum budynku szpitala zamieszczonego na stronie internetowej miasta. Memorandum będzie zawierało dane o inwentaryzacji, koncepcję architektoniczną oraz koncepcję budowlaną. Dokument dostępny będzie również w Urzędzie Miejskim w Chojnicach. Cena wywoławcza trzech nieruchomości, czyli głównego budynku szpitala, budynku pogotowia oraz ogrodu sióstr wynosi 2, 5 miliona złotych. Pierwszy przetarg odbędzie się 11 października a drugi na początku listopada. Burmistrz Chojnic nie podniósł ceny obiektu i pozostawił wycenę dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego. – Nie mogę obniżyć ceny w I przetargu i podnosi jej też nie będę – mówi burmistrz Arseniusz Finster – jeśli w październiku otrzymamy 2,5 miliona złotych i zapis w umowie, że do sierpnia lub września 2006 roku wykonaną zostaną w obiekcie prace ogólnobudowlane poziom naszej satysfakcji osiągnie 100 procent. Pomyślne zakończenie drugiego przetargu to będzie już 70 procent naszej satysfakcji. Burmistrz Chojnic odrzuca ewentualność procedury negocjacyjnej, gdyż uważa, że budzi ona zbyt duże kontrowersje. Zastanawia się nad opcją zainwestowania z efektem budowlanym, czyli oddania budynku w dzierżawę na 15/20 lat, w trakcie których podmiot dzierżawiący będzie mógł go remontować i użytkować, a po upływie tego czasu odda go właścicielowi, czyli miastu. Burmistrz nie wyklucza opcji oddania obiektu na zasadzie zainwestowania jednej ze spółek miejskich.