Ukazał się najnowszy 32 tom rocznika naukowego „Zeszyty Chojnickie”. Promocja odbyła się 31 stycznia 2017 r. w chojnickim ratuszu.
Co zawiera najnowszy tom? 24 artykuły, jak zawsze związane z historią ziemi chojnickiej i jej mieszkańców. A szerzej – całego Pomorza. Świadczy o tym już otwierająca tom pierwsza rozprawa dr. Henryka Panera o średniowiecznych pielgrzymkach w świetle archeologicznych odkryć.
Tegoroczne „Zeszyty Chojnickie” i jej autorzy dostarczają wiele informacji o naszym regonie z kilku okresów historycznych. Zacznijmy od najstarszych. Trójka autorów – Dawid Kobiałka, Mikołaj Kostyrko i Filip Wałdoch prezentują nowe metody badań archeologicznych na przykładzie działań wzdłuż Brdy. Maciej Kurdwanowski i Maciej Miścicki publikują wstępne wyniki badań archeologicznych prowadzonych w ubiegłym roku w rejonie dawnego kościoła św. Ducha. A z nowszych wieści? Marcin Synak napisał rozprawę o łowiectwie w II Rzeczpospolitej. – Wbrew obiegowej opinii zajmowali się tym nie tylko ziemianie, ale i nauczyciele, kolejarze – opowiadał autor. Dr Marian Fryda zamieścił ciekawe dokumenty źródłowe o samorządności na Gochach po I wojnie światowej. – To nie tylko materiał do przemyślenia dla historyków, ale i gratka dla językoznawców. Kolejni autorzy odsłaniają kulisy historii XX – wiecznej. Marcin Wałdoch pisze o polityce faktów dokonanych na przykładzie Chojnic tuż po zakończeniu działań wojennych. O tym samym okresie, ale w kontekście kłopotów komunalnych miasta przypomina Kazimierz Ostrowski.
„Zeszyty chojnickie” to też cenny zbiór biografii. W niniejszym tomie sporo jest o duchowieństwie. Począwszy od biskupa Franciszka Pawłowskiego rodem z Czerska poprzez rys biograficzny dawnego wikarego z Chojnic, a obecnie biskupa toruńskiego, Józefa Szamockiego.
To tylko część naprawdę okazałej zawartości „Zeszytów chojnickich”. – Nasz popularnonaukowy rocznik jest już na liście czasopism punktowanych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zyskał wielu partnerów w gronie rady naukowej i zewnętrznych recenzentów – podkreślał Kazimierz Jaruszewski, prezes Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które kontynuuje wydawanie kolejnych tomów „Zeszytów”.
Fotogaleria: