W dniu 18.02. doszło do podpisania umowy z organizatorami programu Przejrzysta Gmina – Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Miasto Chojnice znalazło się w gronie 16 samorządów z całego kraju, które zostały zaproszone do uczestnictwa w tym programie. W dniu 24.02 br. rozpocznie się cykl szkoleń pierwszego etapu – Laboratorium. Ze strony Urzędu Miejskiego w Chojnicach w szkoleniu uczestniczyć będą z-ca burmistrza p. Edward Pietrzyk oraz pracownik Biura Integracji Europejskiej p. Andrzej Sabiniarz. Miasto Chojnice zostało zakwalifikowane do II grupy, która będzie zajmowała się problematyką zasad fachowości, czyli odpowiedzialności oraz zasad braku tolerancji dla korupcji. Zajęcia z grupą samorządowców poprowadzi p. Andrzej Szeniawski – autor programu Przejrzysta Gmina. W poszczególnych szkoleniach, trwających przez cały rok, będą podejmowane różne zagadnienia, tak aby objąć cały zakres proponowanej tematyki. Program edukacyjny części Laboratorium obejmuje 4 elementy:
1. Badanie mierzące aktualny stan funkcjonowania w gminie zasad określonych w programie Laboratorium i w percepcji społecznej,
2. Sesje szkoleniowe i indywidualne konsultacje dla gmin uczestniczących w Laboratorium,
3. Etap rzeczywistego wdrażania przez gminy uczestniczące w Laboratorium każdej z zasad,
4. Pełnienie roli doradców przez gminy z Laboratorium dla gmin deklarujących udział w akcji masowej /po roku szkolenia/.
Udział w szkoleniach został poprzedzony ankietą, która jest wprowadzeniem do realizacji całego programu. Po roku pracy samorządy dokonają porównania i oceny zmian poprzez wprowadzenie zasad programu Przejrzysta Gmina. Sześć głównych zasad programu to:
1. przejrzystość,
2. rozliczalność,
3. fachowość,
4. przewidywalność,
5. partycypacja,
6. brak tolerancji dla korupcji.
W najbliższy czwartek, tj. 27.02.br. koordynator programu Przejrzysta Gmina przeprowadzi ankietę z burmistrzem miasta oraz pięcioma losowo wybranymi Stowarzyszeniami. Badania te będą odbywać się pod kątem wprowadzania w życie zasad programu.
Celem uczestnictwa w programie Przejrzysta Gmina jest zdobycie doświadczenia, a przede wszystkim podniesienie standardów życia publicznego we współpracy z lokalną społecznością. Udział w programie Laboratorium kończy się wydaniem certyfikatu dla gminy.