Wieczysty użytkownik może nabyć prawo własności nieruchomości w drodze przekształcenia na podstawie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2005r. Nr 175, poz.1459 ze zmianą, która weszła w życie 1 stycznia 2008 r.) Osoby fizyczne będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Obecnie odbywa się przekształcanie wieczystego użytkowania na podstawie ww. ustawy oraz uchwały Rady Miejskiej w Chojnicach nr XIV/173/07z 2007-12-21, w sprawie zastosowania dla osób fizycznych, wieczystych użytkowników nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub przeznaczonych na cele mieszkaniowe jednolitej bonifikaty z tytułu przekształcenia w wysokości 95%, którą stosuje się pod warunkiem jednorazowej zapłaty należności za przekształcenie. Oznacza to, że wieczysty użytkownik, który spełnia warunki wynikające z przepisów zapłaci tylko 5% opłaty za przekształcenie.
Zgodnie z tą uchwałą osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, położonej na terenie Miasta Chojnice jest obowiązana do uiszczenia opłaty z tytułu tego przekształcenia, stanowiącej 5% różnicy pomiędzy wartością działki, a wartością prawa wieczystego użytkowania. Wartości te są ustalane na podstawie operatów szacunkowych. Z żądaniem przekształcenia mogą również wystąpić osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego oraz spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży. Do dnia 23 kwietnia 2008 r. wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Chojnicach 150 wniosków w sprawie przekształcenia.
Przekształcenie odbywa się na żądanie, przy czym wniosek muszą podpisać wszyscy współużytkownicy wieczyści nieruchomości gruntowej. W przeciwnym wypadku nie może on być załatwiony pozytywnie.
Należy dodać, że niektóre gminy złożyły do Trybunału Konstytucyjnego skargę dotyczącą bonifikat, a mając na uwadze wcześniejsze orzeczenia Trybunału w tej sprawie, istnieje realna możliwość uchylenie przepisów na podstawie których są udzielane.
Równocześnie, w związku ze znacznym wzrostem wartości nieruchomości, który nastąpił od początku roku 2006, Urząd Miejski w Chojnicach przygotowuje aktualizację opłat. Roczne opłaty w przypadku nieruchomości objętych przekształceniem oblicza się jako 1% wartości rynkowej gruntu. Opłaty zostaną ustalone na podstawie operatów szacunkowych w sposób określony przepisami Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603 ze zm.) o gospodarce nieruchomościami. Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie wyniesie w skali całego miasta średnio 250%, jednak w indywidualnych przypadkach będzie znacznie większa lub znacznie mniejsza od średniej. Indywidualne pisma w sprawie podwyżki trafią we wrześniu i październiku 2008 roku do tych wieczystych użytkowników, którzy nie skorzystają wcześniej z przekształcenia.
Formularze wniosków w sprawie przekształcenia oraz teksty uchwał są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP)na miejskiej stronie internetowe www.miasto.chojnice.pl lub w pok.609 – Wydział Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Chojnicach, gdzie można również uzyskać informacje o należnościach za przekształcenie oraz wysokości podwyżki. Pełne teksty ustaw są dostępne na stronie internetowej http://www.sejm.gov.pl/prace/prace.html.
Jacek Marczewski
Dyrektor Wydziału Gospodarowania
Przestrzenią i Nieruchomościami