Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster odbył w minionym tygodniu spotkanie z przewodniczącymi samorządów osiedlowych, którego tematem była Straż Miejska w Chojnicach. W rozmowach uczestniczyli również komendant Straży Miejskiej Tadeusz Rudnik oraz jego zastępca Arkadiusz Megier.
Spotkanie rozpoczęto od prezentacji multimedialnej, w której Tadeusz Rudnik przedstawił zakres obowiązków i zadań chojnickiej Straży, a także dane statystyczne dotyczące wykroczeń i zdarzeń, do których dochodzi w mieście. Z przedstawionych informacji wynika, że ponad połowa wykroczeń kończy się pouczeniem, a ok. 20% mandatami. Sprawy, w których interweniują strażnicy często zgłaszają sami mieszkańcy i dotyczą one głównie utrzymania porządku i bezpieczeństwa. Komendant w swojej prezentacji zwrócił uwagę na skuteczność monitoringu miejskiego, dzięki któremu strażnicy szybciej interweniują w przypadkach takich jak wandalizm, niszczenie lub kradzież mienia, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy też zdarzenie komunikacyjne.
Samorządowcy mieli również możliwość zadawania pytań jak i zgłaszania uwag do funkcjonowania Straży. Do najważniejszych należał sposób patrolowania osiedli. Zdaniem mieszkańców strażnicy powinni dokonywać pieszych obchodów zamiast obserwacji z samochodu. Dodatkowo powinny zostać wprowadzone patrole w stroju cywilnym. Samorządowcy zaznaczali, że działania Straży Miejskiej powinny być nakierowane na drugiego człowieka, a mundur nie ma odstraszać, tylko budzić sympatię. Ważna jest także dyspozycyjność strażników dzielnicowych. Oznacza to, że jeżeli przewodniczący samorządu zadzwoni do strażnika w godzinach, kiedy on nie pracuje, to jest on zobowiązany do odebrania telefonu i udzielenia pomocy.
Burmistrz Arseniusz Finster poinformował także o modyfikacjach, które on chciałby wprowadzić do funkcjonowania chojnickiej Straży. Pierwsza dotyczy posiadania przez każdego strażnika małej kamery, która byłaby pomocna w sytuacjach spornych, jak i wykorzystywana do analizy pracy strażników. Druga zmiana polegałaby na wprowadzeniu jedno zamiast dwuosobowych patroli. Zdaniem burmistrza w ten sposób strażnicy byliby bardziej widoczni i skuteczni.
Spotkanie z przewodniczącymi osiedli samorządowych odbyło się w związku z zaplanowanym na dzień 20 grudnia 2015 r. referendum lokalnym w sprawie dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Jak informuje burmistrz prezentacja dotycząca pracy Straży zostanie przedstawiona mieszkańcom podczas kolejnych spotkań. Planowana jest także debata z inicjatorami referendum, która odbędzie się w grudniu.
Fotogaleria: