Jaka nazwa ulicy w sąsiedztwie Wzgórza Ewangelickiego jest obowiązująca? Stanisława Rolbieckiego czy rtm. Witolda Pileckiego?
W świetle przepisów i działań wojewody, obowiązująca jest nowa nazwa. Jednakże chojniccy samorządowcy bronią postaci S. Rolbieckiego będącej przykładem włodarza skutecznie walczącego o rozwój swego miasta.
– Postać rotmistrza jest chwalebna i godna tego, by nazywać go bohaterem narodowym i niejedna ulica nosi zasłużenie jego imię – przyznaje Robert Wajlonis, dyrektor generalny Urzędu Miejskiego w Chojnicach podczas konferencji prasowej 5 lutego br. – Ale to nie zmienia faktu, iż nie zgadzamy się jako samorząd na zmianę nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego.
Sprawa jest skomplikowana prawnie. Wojewoda pomorski wydał zarządzenie zastępcze 7 grudnia 2017 r. i dokonał zmiany nazwy ulicy kierując się opinią IPN.
Zarządzenie Wojewody ws. ulicy Pileckiego
– Zgodnie z nią postać p. Rolbieckiego nie jest na tyle świetlana, by zasługiwała na ulicę w mieście. My jesteśmy innego zdania, fakty historyczne są inne niż widzi to IPN. Głównym kryterium dyskwalifikującym go była przynależność do PZPR. Idąc tym samym tropem, należałoby zastanowić się nad postacią Eugeniusza Kwiatkowskiego, przedwojennego założyciela Gdyni, który po II wojnie też był członkiem wspomnianej partii.
Do czasu nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej nie było wątpliwości, że zarządzenie zastępcze wojewody wchodziłoby w życie po uprawomocnieniu. Ta ustawa odsyła do treści art.98 ustawy o samorządzie gminnym. W tym przepisie wprowadzono jednak zmiany. Przed nowelizacją przysługiwało nam prawo do zaskarżenia zarządzenia zastępczego do WSA, obecnie mamy wątpliwości czy skarga nam przysługiwała. Mimo to złożyliśmy skargę do sądu administracyjnego. Istnieją obecnie wykluczające się przepisy.