Oba projekty, zgłoszone przez Biuro Integracji Europejskiej do funduszu Phare, uzyskały pozytywne i wysokie oceny. To daje im realną szansę na uzyskanie 80 procentowego dofinansowania z Unii Europejskiej. Każdy projekt jest grantem i może uzyskać do 25 tysięcy euro. Ostateczne decyzje o dofinansowaniu podejmowane będą pod koniec sierpnia.
Projekt „Centra Wiedzy Operacyjnej jako środek rozwoju peryferyjnych subregionów w Regionie Morza Bałtyckiego” powstał w wyniku nawiązania współpracy z duńskim miastem Nakskov. Dzięki zbudowaniu skutecznego otoczenia instytucjonalnego do Nakskov udało się przyciągnąć wielu inwestorów i w ten sposób przywrócić życie gospodarcze miastu, które swego czasu osłabło wskutek zamknięcia największego zakładu pracy – miejscowej stoczni. Kluczem do sukcesu okazała się sprawność administracji i szybkość działania. Kiedy okazało się, że wraz z poszerzeniem Unii Europejskiej oraz postępującą globalizacją coraz więcej inwestorów skłania się ku tworzeniu przedsięwzięć na terenie nowych państw członkowskich i krajach wschodu zamiast w Danii, w Nakskov zaczęto myśleć jak temu zaradzić. Rozwiązaniem ma być nie konkurencja, a współpraca z podobnymi ośrodkami we wschodniej Europie. Dzięki temu potencjalny inwestor może liczyć na kompleksową obsługę – pomoc w ulokowaniu nowego przedsięwzięcia w Danii, ale także w Polsce i innych krajach.
Wybór subregionu chojnickiego jako partnera w realizacji tych zamiarów podyktowany był kilkoma czynnikami: Chojnice podobnie jak Nakskov położone są peryferyjnie wobec dużych ośrodków gospodarczych, Chojnice są partnerem Nakskov w projekcie MECIBS stanowiącym forum wymiany doświadczeń pomiędzy miastami średniej wielkości w Regionie Morza Bałtyckiego oraz Chojnice sąsiadują z Człuchowem, z którym Nakskov również nawiązało współpracę.
Projekt „Centra Wiedzy Operacyjnej jako środek rozwoju peryferyjnych subregionów w Regionie Morza Bałtyckiego” ma przygotować miasto Chojnice do pełnienia roli aktywnego partnera dla Nakskov oraz wpisuje się w szereg działań zmierzających do utworzenia sieci Centrów Wiedzy Operacyjnej – instytucji wyspecjalizowanych w ekspresowej obsłudze potencjalnych inwestorów. Wśród zaplanowanych działań znalazły się: uruchomienie wielojęzycznej strony internetowej promującej gospodarczo Chojnice, audyt gospodarczy miasta Chojnice (badanie atrakcyjności inwestycyjnej Chojnic), organizacja międzynarodowej konferencji na temat pozyskiwania inwestorów przez gminy, uruchomienie Punktu Obsługi Biznesu oraz wydanie wielojęzycznego folderu gospodarczego. Wszystkim tym działaniom ma towarzyszyć krystalizowanie się zespołu osób zajmujących się kompleksową obsługą inwestorów.
Realizacja projektu zaplanowana jest od września 2004 do czerwca 2005. Koszty realizacji w 80% pokryje Unia Europejska – Program Współpracy Przygranicznej PHARE. Ostateczna decyzja o dofinansowaniu ma zapaść w sierpniu.
Projekt pt. „Utrzymanie tradycji lokalnych miast Chojnice i Bad Bevensen przez wymianę kulturalną i współpracę artystyczną” ma na celu podtrzymanie bliskich kontaktów i współpracy pomiędzy regionami Chojnice i Bad Bevensen. W ten sposób chcemy zbudować trwałe partnerstwo z aktywnymi społecznie, kreatywnymi ludźmi obydwu miast. Nawiązanie współpracy z miastami Regionu Morza Bałtyckiego w dziedzinie wymiany kulturalnej, tworzenie wspólnych przedsięwzięć artystycznych: wystaw, koncertów, wykładów ma na celu doprowadzenie do stworzenia wielonarodowych inicjatyw wspólnotowych. Taka współpraca zaowocuje poznaniem specyfiki regionu, kultury i zbliżeniem się do siebie środowisk kulturalnych poprzez właściwe postrzeganie idei integracji europejskiej. W projekcie współpracę nawiążą środowiska twórcze obydwu miast. 10 osób z Chojnickiej Sekcji Plastycznej wraz z 20 osobową grupą twórców z miasta Bad Bevensen będzie brać udział w plenerach, wystawach i sesjach fotograficznych oraz zapoznawać się z tradycją i kulturą Polski oraz Kaszub poprez organizację wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce.
Osoby biorące udział w projekcie promować będą miasto, powiat i region poprzez wystawy, koncerty oraz wykłady. Kontynuować będą i upowszechniać dorobek naukowy oraz wspierać lokalną twórczość.
Miasto Bad Bevensen jest otwarte na wszelkie współdziałanie w organizowanych przez Chojnice projektach. Jest partnerem, który chce budować stałą współpracę ponadregionalną. Zakładamy, że nawiązane podczas pobytu w Chojnicach bezpośrednie kontakty z ludźmi twórczymi i aktywnymi społecznie zbliżą oba środowiska w wymiarze twórczym , w zakresie poznawania i opracowywania faktów wspólnej – polskiej i niemieckiej historii naszego regionu, eliminowania narosłych w ciągu historii uprzedzeń. Chcemy, aby działalność artystyczna, plastyczna, muzyczna, teatralna oraz leżąca u podstaw każdej kultury twórczość ludowa stawała się wartością zasadniczą w ocenie różnych społeczeństw.
Projekt będzie realizowany w ciągu 10 miesięcy, to jest od września do czerwca 2005 roku.