Na Sesji w dniu 1 marca br. Rada Miejska Chojnic podjęła uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod zabudowę:
– mieszkalno–usługową i usługi w rejonie Placu Niepodległości oraz ulic Okrężnej i Wysokiej w Chojnicach,
– mieszkaniową jednorodzinną w rejonie ulic Dębowej i Modrzewiowej w Chojnicach,
– mieszkaniową i usługi w rejonie Placu Piastowskiego i ulicy Grunwaldziej w Chojnicach,
– produkcyjno-usługowo-mieszkalną w rejonie ulic Kościerskiej i Igielskiej w Chojnicach,
oraz projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkaniową i usługi w rejonie ulic Bytowskiej, Leśnej i Wiśniowej w Chojnicach.
UZASADNIENIE
Teren objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu od zabudowę mieszkalno-usługową i usługi w rejonie Placu Niepodległości oraz ulic: Okrężnej i Wysokiej w Chojnicach obejmuje obszar tzw. „starego szpitala”. Opracowanie planu ma na celu określenie ścisłych warunków zagospodarowania tego rejonu miasta, z uwzględnieniem m.in. zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobraz kulturowego, zasad ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury, wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych, jak również parametrów wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, gabarytów obiektów i wskaźników intensywności zabudowy.
W związku z powyższym w planie należy szczegółowo określić rodzaje funkcji, które mają być wprowadzone na terenie tzw. „starego szpitala” uwzględniając komercyjne funkcje usługowo-mieszkalne w głównym budynku byłego szpitala oraz funkcje usług publicznych w północnej części terenu, w której przewiduje się lokalizację m.in.: biblioteki, media teki, stowarzyszeń itp. Plan musi również szczegółowo określić sposób skomunikowania analizowanego terenu, uwzględniając „Studiu powiązań komunikacyjnych terenu po byłym szpitalu przy Placu Niepodległości” opracowane przez Biuro Konsultacyjno-Projektowe Inżynierii Drogowej „Trafik” w Gdańsku oraz propozycje tut. Urzędu. Funkcjonalne ustalenia planu powinny być zgodne z rozwiązaniami projektowymi, które wynikać będą z projektu zagospodarowania terenu „starego szpitala” opracowanego przez firmę, która wygra konkurs na koncepcje zagospodarowania tego terenu.
Tereny objęte uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu od zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w rejonie ulic Dębowej i Modrzewiowej w Chojnicach obejmują północno-zachodnią część miasta, która w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewidziana jest pod rozwój funkcji mieszkaniowych.
Na terenach objętych planem rozpoczął się już ruch inwestycyjny związany z realizacją zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, a pozostała ich część wymaga określenia zasad podziału gruntów na działki budowlane oraz m.in. zasad uzbrojenia w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Opracowanie planu ma na celu określenie szczegółowych warunków zagospodarowania tych terenów, nawiązując architektonicznie do istniejącej już w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.
Teren objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkaniową i usługi w rejonie Placu Piastowskiego i ulicy Prochowej w Chojnicach położony jest na południowy-wschód od ronda. Opracowanie planu ma na celu określenie szczegółowych warunków zagospodarowania obszaru Placu Piastowskiego, poprzez dopuszczenie tam w części funkcji usługowej, ustalenia lokalizacji parkingu, jak również określenia obsługi komunikacyjnej terenów leżących w rejonie Miejskich Wodociągów, Zakładu Gazowniczego oraz terenów położonych na południe od istniejącej zabudowy mieszkaniowej przy ul Grunwaldzkiej.
W chwili obecnej teren pod zabudowę produkcyjno-usługowo-mieszkalną w rejonie ulic: Kościerska, Igielska nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz w znacznej części nie jest objęty zgodami na wyłączenie z produkcji rolnej, co uniemożliwia wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na części przedmiotowego terenu firma Zakłady Mięsne „Skiba” zamierza wybudować ubojnię wieprzowo-wołową , a także prowadzone są rozmowy co do możliwości wybudowania nowatorskiego zakładu produkującego płyty ROFA. Z przeprowadzonej analizy wynika, że obszar ten jest dobrze skomunikowany. W nieco gorszej sytuacji są tereny leżąc w północno-wschodniej części miasta, stanowiące rezerwę pod budownictwo mieszkaniowe. W odległości ok. 80 m na wschód do drogi w kierunku Igieł znajdują się mokradła. W tej części miasta przebiegają również dwie linie elektroenergetyczne, wzdłuż których muszą być wydzielone strefy wolne od zabudowy. Znaczące jest również sąsiedztwo od strony południowej, z obszarem objętym opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej i usług przy ulicy Rzepakowej, Kościerskiej, Ceynowy i Igielskiej. Należy szczegółowo przeanalizować jakiego rodzaju funkcje będą najbardziej racjonalne i optymalne w przypadku terenu leżącego na południe od drogi w kierunku Igieł. W celu ograniczenia niekorzystnych oddziaływań od istniejących terenów przemysłowych należy rozważyć wprowadzenie pasa wysokiej i średniej zieleni izolacyjnej w sąsiedztwie z projektowanymi terenami zabudowy mieszkaniowej.
Sporządzenie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkaniową i usługi w rejonie ulic: Bytomskiej, Leśnej i Wiśniowej związane jest z prowadzonymi pracami projektowymi nad przebudową ulicy Bytomskiej. W projekcie tym zmieniają się zasady skomunikowania terenów przyległych do tej ulicy.