Szanowni chojniczanie!
Powstanie Komitetu Wyborczego Wyborców Arseniusza Finstera PROGRAM 2010 jest konsekwencją doświadczeń zdobytych w 12- letnim okresie mojej pracy dla Chojnic.
Podstawą do działania musi być wiedza, zaangażowanie, kompetencje i doświadczenie. Ośmieliłem się zaproponować Państwu zupełnie nowe rozwiązanie, ponieważ proszę i zabiegam o poparcie dla komitetu autorskiego. Kładę na szali cały mój dorobek, sukcesy i porażki, prosząc o uczciwą i rzetelną ocenę zmian, do których doszło w Chojnicach. Osiągnięte efekty są wynikiem pracy zbiorowej, to wysiłek chojniczan. Jestem wdzięczny i szczęśliwy, ponieważ nastąpił bardzo szybki rozwój społeczno – gospodarczy Chojnic.
Propozycje wyborcze muszą być konkretne. Trzeba wskazać cele, metody i środki ich realizacji. Od ośmiu lat postępuję konsekwentnie: Program 2002 i Program 2006 zostały zrealizowane. W kolejnej kampanii wyborczej poddaję Państwa ocenie trzeci już czteroletni program działania, który można nazwać krótkookresową strategią rozwoju.
Jestem przekonany, że po lekturze Programu 2010 upewnicie się Państwo, że nie ma tam haseł, tylko są konkretne zobowiązania. O wiarygodności działania niech świadczy Program 2006, który został zrealizowany. Wywiązałem się wraz z koalicją w radzie miejskiej ze wszystkich zobowiązań. Dzisiaj Chojnice postrzegane są w naszym województwie za najszybciej rozwijające się miasto średniej wielkości. Dwukrotnie otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Hit Pomorza: za rozwój społeczno-gospodarczy oraz za pozyskanie dużej ilości środków unijnych. Nasza starówka została określona w konkursie „Najlepszą Przestrzenią Publiczną Województwa Pomorskiego 2006”, otrzymaliśmy nagrodę Marszałka Województwa. Należymy do liderów w ilości pozyskanych pieniędzy z Unii Europejskiej (przeszło czterokrotnie więcej niż średnia dla gmin w regionie pomorskim).
Z drugiej strony jesteśmy najtaniej funkcjonującym samorządem w regionie, per capita „na jednego mieszkańca wydajemy najmniej”. W grupie miast powiatowych w Polsce zajęliśmy 12-te miejsce. Zakończyliśmy szereg inwestycji i realizujemy wszystkie określone w programie. Wiele osób nie wierzyło, że uda się podnieść z ruin budynek starego szpitala, że będziemy budować port jachtowy, stadion, obwodnicę, układ drogowy Chojnice – Charzykowy i wiele innych inwestycji. W tej kadencji zbudowaliśmy też od podstaw 20 nowych ulic osiedlowych. Mogę z satysfakcją powiedzieć, że pokonaliśmy wszelkie przeciwności w finansowaniu i realizacji największych w historii Chojnic inwestycji. To są sukcesy niezaprzeczalne. Mam świadomość, że ciągle do rozwiązania jest wiele problemów. Z pokorą podchodzę do pracy w kolejnej kadencji. Proponuję program jeszcze silniejszy inwestycyjnie niż poprzednie. Pragnę, aby Chojnice jeszcze przyśpieszyły. Proponujemy rozwiązanie szeregu problemów społecznych, od likwidacji dróg gruntowych, poprzez nowy Park 1000-lecia, po problemy z obszarów pomocy społecznej, edukacji, bezpieczeństwa i innych.
Chojnice 2010 roku będą diametralnie zmienione. Jeżeli mamy satysfakcję z tego co już zrobiliśmy, to bądźmy pewni, że możemy jeszcze więcej i lepiej!
Najważniejszym wyzwaniem nowej kadencji będzie budowa społeczeństwa obywatelskiego. Miasto rozwija się i wzrasta dla swoich obywateli poprzez ich pracę. Ważne jest to, abyśmy wspólnie, poprzez organizacje pozarządowe, partnerstwo publiczno-społeczne, współpracę z osiedlami, rozpoczęli rozwiązywanie problemów społecznych. Uważam, że „ludzie dla ludzi” mogą wykonać efektywniej szereg różnych prac niż urzędnik z poziomu ratusza i tylko na podstawie uwarunkowań formalno-prawnych. Istnieje wiele rezerw aktywności społecznej, które musimy wyzwolić. Już dzisiaj możemy stwierdzić, ze mamy silne podstawy, ponieważ Chojnice są aktywne. Sukcesy odnosi Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej, Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, realizujemy bardzo wysoko ocenioną promocję zdrowego stylu życia, zostaliśmy wyróżnieni organizacją Światowego Dnia Serca. Jest wiele inicjatyw, które nie sposób wymienić w moim krótkim wystąpieniu.
Szanowni Państwo!
Każdy program wyborczy musi być realizowany w związku przyczynowo-skutkowym z określoną strategią rozwoju społeczno-gospodarczego.
Nasze miasto ma określoną wizję rozwoju, a ona określa priorytety i cele. Pragnę przytoczyć treść wizji:
Chojnice roku 2014 to centrum społeczno-gospodarcze i kulturalne powiatu chojnickiego oraz ziem przyległych. Wraz z Człuchowem stanowi południowy biegun rozwoju województwa pomorskiego. Chojnice to znany i uczęszczany ośrodek usługowo-przemysłowy na międzynarodowym szlaku komunikacyjnym. Miasto zapewnia mieszkańcom wysoką jakość życia – czyste środowisko przyrodnicze, dobre warunki mieszkaniowe, a także dostęp do opieki medycznej, wyższego wykształcenia i kultury.
Do nas należy oczywiście ocena realizacji zapisów, ale pragnę podkreślić, że mamy ogromne szanse zrealizować wszystkie cele. Nie jest oczywiście tak, że Chojnice mogą być „wyspą szczęścia” w oderwaniu od rozwoju regionu i kraju. Synergia efektów rozwoju na różnych poziomach będzie determinować nasz sukces. Nie powinniśmy cieszyć się
z porażek innych, musimy życzyć wszystkim sukcesów i realizacji przyjętych programów. Nasz kraj musi dalej się rozwijać. Potrzebny będzie ciągły wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia. Obecne, dobre wskaźniki należy utrzymać przez najbliższych kilkanaście lat. Partnerem dla Chojnic w realizacji rozwoju jest Gmina Chojnice, Powiat i nasz Region. Patrzę optymistycznie na współpracę, ponieważ w mijającej kadencji realizowaliśmy ją ponad podziałami politycznymi, z korzyścią dla miasta i regionu.
Proponowany Program 2010 zostanie poddany Państwa ocenie. Nie jest to dokument zamknięty. Jesteśmy otwarci na propozycje i opinie. Będziemy wypracowywać ostateczne decyzje w porozumieniu ze Społeczeństwem. Umożliwimy różne formy wypowiedzi, ocen i zgłaszania postulatów. Od aktywności w Internecie (adres strony znajduje się na okładce Programu), poprzez debaty publiczne, po ankietowanie mieszkańców i badanie opinii publicznej. Weryfikacja przyjętych rozwiązań może też następować w przypadku drastycznych zmian w istniejących uwarunkowaniach. Program musi być „otwarty” i „elastyczny”. Nowe wskaźniki makro- i mikro-gospodarcze mogą z jednej strony dać dodatkowe szanse rozwoju, ale mogą też powodować potrzebę przewartościowania celów. Lata 2007 – 2013 będą wielką szansą na rozwój , głównie regionów. Jesteśmy doświadczeni w pozyskiwaniu środków i już przygotowaliśmy projekty oraz uzgodniliśmy współpracę z partnerami. Ruszyła przecież budowa obwodnicy, która wywołała potrzebę następnych, nowych działań inwestycyjnych.
Zapewniam, że osoby kandydujące z mojego Komitetu łączy Program 2010. Pracowaliśmy nad nim wspólnie i chcemy wziąć odpowiedzialność za jego realizację. Jesteśmy przekonani, że polityka na szczeblu samorządowym jest zbędna! Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, komu na sercu leży dobro i przyszłość Chojnic. Komitet tworzą ludzie o różnym doświadczeniu, w różnym wieku, o różnym dorobku zawodowym. Wzajemnie się uzupełniają i stanowią bardzo silny zespół zadaniowy. Jako pierwsi publicznie zaprezentowaliśmy program. Nie będziemy uprawiać polityki, celem nadrzędnym jest rozwój społeczno-gospodarczy, a w konsekwencji przyszłość naszego Miasta i jego Mieszkańców.
Proszę o ocenę naszej dotychczasowej pracy i proszę o zaufanie oraz wiarę w nas na kolejne 4 lata.
Z poważaniem
dr Arseniusz Finster
Burmistrz Chojnic