Wybory do Parlamentu Europejskiego – 13 czerwca 2004 roku
Zaledwie w miesiąc po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej przyjdzie nam skorzystać z jednego z głównych praw przysługujących jej obywatelom – prawa wybierania swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Warto poznać kilka szczegółów dotyczących zarówno tej instytucji, jak i zasad brania udziału w wyborach.
-
Czym jest Parlament Europejski?
Parlament Europejski jest jedną z głównych instytucji Wspólnot Europejskich. Jest ucieleśnieniem idei integracji europejskiej – jedynym organem wybieranym w ogólnoeuropejskich wyborach powszechnych. Jego kadencja trwa 5 lat, liczy obecnie 626 deputowanych – przedstawicieli narodów państw należących do Wspólnoty (po czerwcowych wyborach będzie to 732 posłów). Docelowo Polacy mają wybierać 50 deputowanych, jednakże dopóki wśród państw członkowskich nie ma jeszcze Rumunii, Bułgarii i Turcji, przysługują nam 54 miejsca.
Podobnie jak cała Unia Europejska, Parlament Europejski jest instytucją, która ciągle jeszcze się kształtuje. Kompetencje tego organu są coraz większe. Zaledwie kilkanaście lat temu była to instytucja o charakterze bardziej opiniodawczym, niż prawodawczym. Obecnie większość aktów prawa wspólnotowego (dyrektyw, rozporządzeń i innych) trafia pod obrady Parlamentu, który może je przyjąć, modyfikować lub odrzucić. Ponadto Parlament kontroluje najbardziej niezależną z instytucji ponadnarodowych Unii – Komisję Europejską, powołuje Rzecznika praw Obywatelskich oraz przyjmuje petycje obywateli UE.
Warto pamiętać, iż deputowani do Parlamentu nie pracują w grupach w zależności od kraju pochodzenia, lecz działają w ramach frakcji politycznych. Frakcje te mogą stanowić i czasami stanowią podstawę do tworzenia europejskich partii politycznych. W praktyce wyborów do Parlamentu Europejskiego wygląda to tak, że poszczególne partie polityczne np. z Polski zgłaszają swój akces do odpowiadającej im frakcji europejskiej. Politycy startują więc w wyborach niejako pod dwoma sztandarami: swojej partii macierzystej oraz partii lub frakcji europejskiej.
Parlament Europejski jest niewątpliwie tą instytucją Wspólnot, która jest „najbliżej obywatela’. I chociaż jego zakres kompetencji jest wciąż daleko mniejszy od zakresu władzy parlamentów narodowych, to stale się zwiększa. Aby Parlament Europejski stale się rozwijał potrzebny jest mandat społeczny, a więc uczestnictwo obywateli Unii Europejskiej w wyborach do PE.
-
Zasady wyborów.
Wybory odbędą się 13 czerwca. W Chojnicach czynnych będzie 21 lokali wyborczych, w tym 2 przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych:
-
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. 31-go Stycznia 21
-
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 22 – Żłobek Miejski przy ul. Młodzieżowej 7
Lokale wyborcze będą czynne w godz. 8-22. Prawo wybierania posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej mają obok pełnoletnich obywateli naszego kraju, pełnoletni obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, stale zamieszkujący w Polsce. Niezbędnym warunkiem dla tych osób było jednak złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. W skali całej polski takich osób znalazło się zaledwie kilkaset.
Strona Parlamentu Europejskiego – http://www.europarl.eu.int/home/default_pl.htm
Strona poświęcona wyborom do Parlamentu Europejskiego – http://www.elections2004.eu.int/elections.html
Sprawdź swoją wiedzę o Unii Europejskiej w konkursie Parlamentu Europejskiego – http://www.europaquiz.org/