DZIEKAN prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak
PRODZIEKANI:
- Mechanika i Budowa Maszyn,
- Technika Rolnicza i Leśna,
- STUDIA ZAOCZNE NA ODLEGŁOŚĆ.
- Inżynierskie Zastosowania Komputerów;
- Eksploatacja i Marketing Pojazdów Samochodowych;
- Komputerowe Wspomaganie Procesów Wytwarzania;
- Konstrukcja i Eksploatacja Maszyn i Urządzeń;
- Maszyny Robocze;
- Mechanika Precyzyjna;
- Technologia Maszyn i Automatyzacja;
- Zarządzanie i Marketing Przemysłowy;
- Zarządzanie i Technika Rolnicza.
Na kierunku Technika Rolnicza i Leśna realizowane są specjalności:
- Inżynieria Rolnictwa Ekologicznego i Agrobiznesu;
- Inżynieria Żywności;
- Agrobiologia i Agrobiznes;
- Metody i Technika Ochrony Roślin.
- z eksploatacji, badań i diagnostyki pojazdów samochodowych,
- z symulacji komputerowej w technice motoryzacyjnej,
- z zarządzania i marketingu w motoryzacji.
Specjalność Komputerowe Wspomaganie Procesów Wytwarzania dyplomuje
w zakresie automatyzacji procesów dyskretnych, głównie procesów wytwarzania oraz obróbki precyzyjnej i narzędzi. Absolwent tej specjalności potrafi posługiwać się skomputeryzowanymi systemami maszyn technologicznych i pomiarowych. Jest zdolny sprostać wymogom nowoczesnych zakładów produkcyjnych w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Po ukończeniu studiów absolwent może:
- prowadzić własne przedsiębiorstwo produkcyjne lub remontowe,
- kierować wydziałami produkcji lub zespołami konstruktorsko-technologicznymi,
- podjąć pracę naukowo-badawczą lub projektową w ośrodkach technicznego przygotowania nowej produkcji, laboratoriach przemysłowych, biurach jakości, itp.
i uniwersalne wykształcenie z zakresu teorii, budowy, konstrukcji, eksploatacji, diagnostyki i naprawy silników, pojazdów, ciągników oraz maszyn i urządzeń użytkowych w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce komunalnej itp., a także praktyczne przygotowanie do pracy z systemami komputerowymi i ich oprogramowaniem.
Współcześnie postęp cywilizacji następuje dzięki integracji wielu dziedzin techniki i technologii. Absolwent specjalności Mechanika Precyzyjna będzie posiadał odpowiadające temu uniwersalne wykształcenie, wywodzące się ze znajomości podstaw zastosowań komputerów, elektroniki, mechaniki precyzyjnej (mechatroniki), inżynierii materiałowej, inżynierii produkcji, inżynierii biznesu i inżynierii środowiska. Przykładami wyrobów, będących produktem integracji wymienionych dziedzin są: sprzęt biurowy, medyczny, systemy komputerowe, samochody, współczesne urządzenia technologiczne, różne systemy pomiarowe i kontrolne.
Specjalność Zarządzanie i Marketing Przemysłowy jest nowoczesnym uzupełnieniem praktycznej wiedzy inżyniera. Program studiów łączy harmonijnie przedmioty humanistyczne i przedmioty kierunkowe mechaniki, związane ze specjalnością, np. szerokie zastosowanie informatyki, marketingu, uruchamiania przedsięwzięć gospodarczych. Profile dyplomowania obejmują: wzornictwo przemysłowe i użytkowe, ergonomię przemysłową oraz organizację przedsięwzięć gospodarczych.
Absolwent specjalności Zarządzanie i Technika Rolnicza w oparciu o kompleksową wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomii, inżynierii rolniczej i konstrukcji mechanicznych jest przygotowany do pracy w rolnictwie, przechowalnictwie, przetwórstwie płodów rolnych. Jest wszechstronnie przygotowany do projektowania, budowy, eksploatacji i naprawy ciągników oraz specjalistycznych maszyn rolniczych. Posiadając przygotowanie z zakresu wykorzystania techniki komputerowej może być zatrudniony jako nowoczesny projektant, konstruktor, mechanik, technolog oraz kierownik działu i zakładu. Absolwent specjalności Konstrukcja i Eksploatacja Maszyn i Urządzeń realizowanej tylko na studiach zaocznych zdobywa kompleksową wiedzę dotyczącą konstrukcji i zagadnień związanych z eksploatacją maszyn oraz urządzeń stosowanych w technice, a przede wszystkim w rolnictwie i ochronie środowiska. Jest on przygotowany do rozwiązywania problemów związanych z konstrukcją i eksploatacją maszyn przy wszechstronnym wykorzystaniu techniki komputerowej. Może być zatrudniony jako projektant, konstruktor i mechanik.
Absolwent specjalności Technologia Maszyn i Automatyzacja realizowanej tylko na studiach zaocznych posiada umiejętności projektowania procesów technologicznych obróbki, ze szczególnym uwzględnieniem obrabiarek sterowanych numerycznie. Jest przygotowany do projektowania obrabiarek, oprzyrządowania technologicznego i narzędzi specjalnych. Może ponadto kierować zespołem ludzi w procesie produkcji oraz pracować w jednostkach zaplecza naukowo-technicznego i kierować wydziałami produkcyjnymi. Duża wiedza z technologii wytwarzania i napraw daje możliwość prowadzenia własnych warsztatów remontowych i zakładów wytwórczych maszyn, urządzeń i elementów maszynowych.
Program studiów na specjalności Inżynierskie Zastosowania Komputerów obejmuje m.in.: konfigurowanie systemów komputerowych, najnowsze systemy operacyjne, tworzenie oprogramowania z użyciem nowoczesnych narzędzi, bazy danych, arkusze kalkulacyjne, komputerowe wspomaganie projektowania, zagadnienia graficznej prezentacji danych, przetwarzanie grafiki, modelowanie obiektów, tworzenie animacji, wykorzystywanie techniki multimedialnej, komputerową obsługę urządzeń biurowych, naukę języków zachodnich, podstawy inżynierii materiałowej, elektroniki, mechaniki precyzyjnej, inżynierii produkcji i inżynierii biznesu. Studenci mogą wybierać przedmioty, tematy prac przejściowych i dyplomowych stosownie do własnych zainteresowań. Oferta proponowanych profili dyplomowania obejmuje: projektowanie systemów komputerowych, komputerowe wspomaganie zarządzania, komputerowe wspomaganie projektowania, komputerowe wspomaganie wytwarzania oraz grafikę komputerową i wzornictwo przemysłowe. Zapewniamy profesjonalne przygotowanie absolwentów do pracy z systemami komputerowymi.
Nowoczesny przemysł nie może istnieć bez komputerowego wspomagania pracy działów technicznych i ekonomicznych i dlatego na absolwentów tej specjalności jest już obecnie wielkie zapotrzebowanie (w wielu małych firmach, szkołach i uczelniach).
Proponowany profil studiów, wraz z dużym zakresem dostosowania indywidualnych zainteresowań studenta, zapewnia wykształcenie dające szerokie możliwości wyboru atrakcyjnej pracy zarówno po ukończeniu studiów, jak i po roku 2000. Przykładowymi profilami dyplomowania są: budowa, diagnostyka, eksploatacja i technologia naprawy samochodów, precyzyjne urządzenia technologiczne, technika próżniowa.
Na kierunku Technika Rolnicza i Leśna:
Absolwent specjalności Inżynieria Rolnictwa Ekologicznego i Agrobiznesu posiada wykształcenie w zakresie szeroko pojętej inżynierii rolniczej, potrafi zarządzać gospodarstwem rolnym, zakładem przechowalniczym lub przetwarzającym płody rolne, w warunkach gospodarki wolnorynkowej oraz może efektywnie pracować w gospodarce żywnościowej; w przedsiębiorstwach usługowych, handlowych, obrotu towarowego, obsługowo-transportowych, a także w administracji państwowej i samorządowej przy obsłudze rolnictwa.
Absolwent tej specjalności posiada nie tylko wiedzę konieczną do stosowania konwencjonalnych i ekologicznych technologii w produkcji rolniczej i przetwórczej, oraz wiedzę z zakresu funkcjonowania rynkowej gospodarki żywnościowej, lecz także następujące umiejętności:
- oceny wpływu stosowanych technik produkcyjnych na rośliny, zwierzęta i produkty,
- oceny wpływu stosowanej technologii na efekty ekologiczne w gospodarce żywnościowej,
- prowadzenie działalności produkcyjnej przy coraz wyższych wymaganiach jakościowych stawianych produktom rolno-spożywczym przez rynek konsumenta.
Studenci kończący specjalność Metody i Techniki Ochrony Roślin posiadać będą umiejętności wykorzystania osiągnięć nauk podstawowych, ogólnobiologicznych i ogólnotechnicznych oraz zawodowych, zwłaszcza z zakresu produkcji roślinnej, do formułowania i rozwiązywania współczesnych i przyszłościowych problemów agrotechnicznych i agrochemicznych, ze szczególnym uwzględnieniem metod i techniki ochrony roślin. Zagwarantować one powinny uzyskiwanie wysokich i jakościowo dobrych plonów roślin uprawnych oraz ich prawidłowe przechowanie z jednej strony a z drugiej wykluczyć lub zminimalizować ujemne następstwa dla środowiska.
Studia zaoczne na odległość, prowadzone na Wydziale Mechanicznych Politechniki Koszalińskiej od roku akademickiego 2003 / 2004 są nową formą kształcenia. Przewidziany programem studiów materiał student opanuje z wykorzystaniem komputerów, Internetu i konsultacji wykładowców.
Nauczanie poszczególnych przedmiotów odbywa się za pośrednictwem platformy e-learning, która łączy w sobie zalety interaktywnych programów do nauki oraz możliwości bezpośredniego kontaktu studentów i profesora. Platforma e-learning została skonstruowana tak, aby zapewnić studentom możliwość nauki w atrakcyjny sposób bez ograniczeń związanych z miejscem oraz czasem uczenia się. Niektóre przedmioty, a zwłaszcza laboratoria, są jednak prowadzone w formie bezpośredniego udziału w zajęciach.
Na studiach zaocznych w Chojnicach odbywają się wszystkie zajęcia wykładowe, ćwiczeniowe i laboratoryjne z przedmiotów podstawowych i ogólnych.
Zajęcia laboratoryjne z przedmiotów specjalistycznych, na „wyższych” semestrach, realizowane są w formie dodatkowych zjazdów w semestrze, w Koszalinie.