Celem projektu jest:
Opracowanie karty współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi oraz
stworzenie lokalnych sieci wzajemnych powiązań pomiędzy samorządem, organizacjami i instytucjami, jako bazy do partnerskich projektów.
W ramach działań projektu spotykają się przedstawiciele organizacji, instytucji publicznych oraz lokalnego samorządu i pracują nad projektem uchwały oraz nad stworzeniem sieci powiązań w dwóch obszarach tematycznych opieka społeczna oraz rozwój społeczno-gospodarczy.
Miasto Chojnice oraz Powiat jako nieliczne samorządy w kraju wyszły naprzeciw nowej sytuacji jaką stworzyła Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie oraz wejście Polski do Unii Europejskiej i postanowiły dostosować lokalne prawo do nowych warunków funkcjonowania. Zaprosiły do pracy wszystkie organizacje pozarządowe.
W ramach projekty odbyła się debata publiczna, po 4 spotkania każdej z grup oraz 3 dniowe szkolenie dla organizacji pozarządowych „Jak poprawnie zbudować projekt?”
Odbyła się wizyta studyjna w szczecińskich organizacjach pozarządowych, które kontraktują usługi z Urzędem Miasta Szczecina. Kontraktowanie usług z podmiotami nie zaliczanymi do sektora finansów publicznych prowadzą tylko dwa samorządy Szczecin i Wrocław, takie nowoczesne rozwiązanie zamierza wprowadzić samorząd Chojnic i Powiatu Chojnickiego.
Partnerstwo obywatelskie to jedyna droga rozwoju gospodarczego. Organizacje pozarządowe to najpoważniejszy w najbliższym czasie potencjalny pracodawca. Potencjał zatrudnienia w skali kraju określa się na 400 000 miejsc pracy, przy niewielkim wsparciu z samorządu organizacje mogą zmniejszyć bezrobocie oraz tanio i efektywnie rozwiązywać problemy lokalnej społeczności.
W trakcie budowania sieci wzajemnych powiązań zostaną zidentyfikowane lokalne zasoby, nawiązana współpraca pomiędzy podmiotami działającymi w tym samym obszarze, co umożliwi uzupełnianie się instytucji i organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu lokalnych problemów.
Pliki do pobrania